Tworzyli sztukę w parach

Za nami pierwsza edycja Programu Rezydencji Artystycznych „Duety”. Sześcioro artystów przez miesiąc pracowało w parach nad autorskimi utworami kultury. Większość z nich podczas projektu spotkało się po raz pierwszy, a mimo to w krótkim okresie czasu nawiązało współpracę i stworzyło wspólny projekt.  – Chodziło o wymianę doświadczeń i znalezienie wspólnego języka w dziedzinach, które tworzą artyści – mówi koordynatorka projektu Maria Zięba.

Duety

„Duety” trwały miesiąc. Przez cały listopad sześcioro artystów na terenie powiatu świdnickiego intensywnie pracowało nad wspólnymi projektami. W pary połączono: Karolinę Wycisk z Żarowa (teatr) i Macieja Hanuska z Raciborza (muzyka), Sławomira Jeśko ze Świdnicy (muzyka) i Marka Straszaka z Poznania (sztuki wizualne) oraz Łukasza Palkiewicza z Poznania (muzyka) i Przemysława Matejko ze Świdnicy (film). Młodzi twórcy stworzyli wspólną instalację – performance teatralny, klip wideo do autorskiej muzyki oraz widowisko audiowizualne. Każda para miała całkowitą swobodę w tworzeniu, projekt był luźny i nie narzucał koncepcji, a jedynym warunkiem było wspólne dogadanie się.

Finał tych prac został zaprezentowany mieszkańcom dzisiaj, 27 listopada w piwniczych wnętrzach budynku Sudeckiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej w Świdnicy.  Tego dnia można było również porozmawiać z artystami.  – Chcieliśmy porozmawiać z ludźmi o snach, ale spotkaliśmy się z barierą, co jest bardzo zastanawiające, bo nie wiedziałam, że temat snu może być dla ludzi tak intymny – stwierdziła Karolina WyciskMaciej Hanusek zaznaczył, że w takich rezydencjach ważny jest sam proces twórczy. – Po drodze urodziło się wiele koncepcji, nie nastawialiśmy się w ogóle na efekty. Już samo obcowanie ze sobą i wymyślanie pomysłów było inspirujące – mówił. Co ciekawe, odbiorców sztuki bardziej przyciągnął zaprezentowany obraz niż dźwięk.  – Stwierdziliśmy, że pokażemy widzom abstrakcyjną stronę obrazu – to był nasz klucz – wyjaśnił Łukasz Palkiewicz, czyli Szatt.  – Polegaliśmy na własnej inspiracji. „Duety” to było niezłe doświadczenie. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja kiedyś to powtórzyć – dodał Przemek Matejko.  Trzeci duet się trochę rozrósł. – Pracowała z nami jeszcze Agata Elsner – poinformował Marek Straszak.  – W dodatku byliśmy w górach – to forma odskoczni od rzeczywistości, chcieliśmy trochę pobyć ze sobą i znaleźć wspólny język. I udało się – dodał Sławomir Jeśko, czyli Slime.

Prace, które powstały w ramach rezydencji, będą upowszechniane wśród ogólnopolskiej publiczności i niebawem trafią do sieci.

Program Rezydencji Artystycznych realizuje Fundacja Teatr Bezdomny oraz Biuro Festiwalowe Impart/Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 jako partner projektu w ramach programu Artist – in Residence [A-I-R Wro], a partnerem jest Świdnicki Ośrodek Kultury. –  Ten projekt pojawia się w naszej organizacji po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni – zaznaczył Tomasz Nycz z Fundacji Teatr Bezdomny.

Redakcja „Wiadomości Świdnickich” patronuje wydarzeniu.

Relacja i foto również w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *