TVN oczernił Wałbrzych?

LIST

LISTWAŁBRZYCH. Redaktor naczelny Tygodnika Wałbrzyskiego protestuje przeciwko oczernianiu Wałbrzych przez TVN.

Redaktor Naczelny Tygodnika Wałbrzyskiego protestuje przeciwko oczernianiu Wałbrzycha, czego wg. niego dokonał TVN.

LIST

Rafał Palacz wystosował oficjalny list do redakcji ogólnopolskiej telewizji.

Tak brzmi jego treść:

TVN S.A.
02-952 Warszawa
ul. Wiertnicza 166

Ze zdziwieniem przyjęliśmy materiał Katarzyny Kolendy-Zalewskiej, wyemitowany 12 stycznia, podsumowujący aferę wyborczą w Wałbrzychu. Nie bulwersuje nas fakt przedstawienia informacji o procesie wyborczym i jego zakończeniu (jako dziennikarze sami je relacjonujemy), ale otoczka, w jaką TVN „ubrała” tę informację.
Jako dziennikarze-wałbrzyszanie, w tym mieście na co dzień pracujący i mieszkający, dobrze je znamy i nie możemy zgodzić się z przedstawionym w materiale wizerunkiem Wałbrzycha. Choć nasze miasto nie jest ósmym cudem świata (na co dzień wszak piszemy o bolączkach, trapiących jego mieszkańców), to jednak skrajnie pesymistyczny obraz Wałbrzycha, jaki mieliśmy okazję obejrzeć w Państwa materiale według nas jest niesprawiedliwy i krzywdzący.
Abstrahując od obrazu politycznego światka Wałbrzycha, nie chcemy, by nasze miasto pokazywano tylko i wyłącznie jako miejsce, gdzie króluje bród, smród, ubóstwo i biedaszyby, a na ulicach można spotkać tylko i wyłącznie pijaczków oraz zbieraczy złomu, kręcących się po podwórkach obskurnych kamienic.
Wiemy, że takie – według nas jednostronne i niesprawiedliwe – przedstawienie wizerunku Wałbrzycha jest dla mediów wygodne i atrakcyjne, dobrze sprzedawalne. Nie zmienia to jednak faktu, że nieprawdziwe. Nam, wałbrzyszanom, przykro jest patrzeć, kiedy po raz kolejny pokazuje się miejsce, w którym żyjemy, jako „kraj Zulusów”, „Palermo” czy „Białoruś”. Wiemy, że nie jest to całą prawdą, że Wałbrzych- oprócz wad – ma również zalety. To tych jaśniejszych stron jest – w naszym przekonaniu – więcej.
Niesamowici, wyjątkowi ludzie, pełni pomysłów; wyjątkowe instytucje kultury, wielokrotnie nagradzane w Polsce i poza jej granicami; inwestycje, które zmieniają oblicze górniczego niegdyś miasta czy w końcu rewitalizacja starówki, przywracająca dawny blask mieszczańskim kamienicom. To również można – i to bez większego trudu – pokazać w materiale filmowym z Wałbrzycha. Taki obraz miasta chcielibyśmy widzieć w mediach, taki obraz miasta chcemy promować. Mamy nadzieję, że Państwa stacja – w realizowanych w przyszłości materiałach – również zechce przychylniejszym okiem spojrzeć na nasze miasto i cały region wałbrzyski.

Z poważaniem
Rafał Palacz, redaktor naczelny
Tygodnika Wałbrzyskiego
i regionalnego portalu informacyjnego tw-24.pl
wraz z całym zespołem redakcyjnym

 

MiT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *