Turniej pierwszej pomocy zakończony

 

Za nami II edycja ogólnopolskiego XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”, w którym 25 maja w Nowej Rudzie wzięła udział młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Misją przedsięwzięcia jest idea ratowania życia i promowanie wartości najwyższych. 

 

Za nami II edycja ogólnopolskiego XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”, w którym 25 maja w Nowej Rudzie wzięła udział młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Misją przedsięwzięcia jest idea ratowania życia i promowanie wartości najwyższych. 

Turniej pod patronatem merytorycznym prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej – prof. dr hab. Juliusza Jakubaszko – to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej z pomysłodawcą – panem Julianem Golakiem.

Inicjatywa wspierana od lat przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Świdnicy – placówkę prowadzoną przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego – gromadzi coraz większą liczbę młodych ludzi, chcących zmierzyć się z zakresu wiedzy i umiejętności, od których może kiedyś zależeć życie innych.

W poniedziałek w Centrum Turystyczno-Sportowym rywalizowały nie tylko drużyny z Dolnego Śląska, ale i z Warszawy czy Rzeszowa. W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny, składające się z uczniów danych szkół. Rywalizowały w dwóch kategoriach. Wśród gimnazjalistów najlepsze było Gimnazjum z Marcinowic, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła szkoła prowadzona przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego – Zespół Szkół Agrotechnicznych z Bożkowa. W pierwszej części młodzież rozwiązywała test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień z pierwszej pomocy, a w drugiej zmierzyła się z praktycznymi zadaniami, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniu akcji serca i oddychania). W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną zorganizowano pokaz ratowniczy z udziałem straży pożarnej i zespołu karetki pogotowia ze Świdnicy. Uczestnicy dzielnie walczyli i około godziny 17-stej otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz możliwość wyjazdu do Brukseli czy na wakacyjny obóz. Panel dyskusyjny oraz liczne rozmowy w trakcie całego turnieju uświadomiły potrzeby promocji zdrowia i szerzenia idei niesienia pomocy ponad wszystko. Dobrze wyedukowane w tym zakresie społeczeństwo to nasze bezpieczeństwo.

Patronat honorowy II ogólnopolskiej edycji objęli Robert Jagła, poseł na Sejm RP i Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty.

oprac. bfg, info/foto ZSP Świdnica

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *