Trwają „Przenikania”

nadine-labaki-dokad-teraz-002-530x352

nadine-labaki-dokad-teraz-002-530x352Świdnicki Klub Filmowy zaprasza ponownie na „Przenikania”, cykl poświęcony problematyce wielokulturowości. Tym razem udamy się na Bliski Wschód, do libańskiej wioski podzielonej konfliktem chrześcijańsko – muzułmańskim. „Dokąd teraz?” Nadine Labaki, który miał swoją premierę w 2011 roku, to dramat utrzymany w konwencji błyskotliwej komedii. Grupa kobiet postanawia zaradzić konfliktowi i w przemyślny sposób odwieść mężczyzn od toczącej się wojny. Zdesperowane nie cofną się nawet przed tym, żeby podsunąć swoim mężom i braciom haszysz czy ukraińskie prostytutki…

Świdnicki Klub Filmowy zaprasza ponownie na „Przenikania”, cykl poświęcony problematyce wielokulturowości. Tym razem udamy się na Bliski Wschód, do libańskiej wioski podzielonej konfliktem chrześcijańsko – muzułmańskim. „Dokąd teraz?” Nadine Labaki, który miał swoją premierę w 2011 roku, to dramat utrzymany w konwencji błyskotliwej komedii. Grupa kobiet postanawia zaradzić konfliktowi i w przemyślny sposób odwieść mężczyzn od toczącej się wojny. Zdesperowane nie cofną się nawet przed tym, żeby podsunąć swoim mężom i braciom haszysz czy ukraińskie prostytutki…

nadine-labaki-dokad-teraz-002-530x352

Dokąd teraz?” to obraz równie zabawny co dramatyczny. Niewątpliwy tragizm tego filmu tkwi w pytaniu, dlaczego krwawa przemoc rodzi się w społeczności lokalnej, która zna przecież formy pokojowej koegzystencji. Pytanie ważne i uniwersalne, które odsyła do wielu podobnych konfliktów, chociażby tego, który wybuchł w latach dziewięćdziesiątych na wielonarodowych Bałkanach czy dramatycznych wydarzeń z historii polsko – ukraińskiej.

Niewątpliwym atutem obrazu Nadine Labaki jest wartka akcja – a dodatkowo dla polskiego widza – ciekawy, orientalny charakter koprodukcji francusko – włosko – egipsko – libańskiej.

Labaki stawia w filmie pytanie o źródło konfliktu na tle źle rozumianej religii. To równocześnie głos kobiety, ukazującej wojnę jako domenę działania mężczyzn, w którym zwycięża urażona ambicja, konserwatyzm myślenia, pierwotne instynkty dominacji, a może testosteron…? Arabska reżyserka buduje obraz oryginalny, odbiegający od konwencjonalnego ukazywania konfliktów religijnych i etnicznych. Być może dlatego koprodukcja, która stał się w 2012 roku libańskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, wywołała szereg kontrowersji w krajach arabskich. W niektórych film został poddany ostrej cenzurze obyczajowej, tym bardziej, że zrealizowała go kobieta znana z liberalnych poglądów. Mimo trudnej problematyki, jaką porusza, „Dokąd teraz?” to ciepła opowieść, nasycona specyficznym poczuciem humoru i dystansu, która zyskała uznanie publiczności na festiwalach w San Sebastián, Toronto i Oslo.

Na film zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Kolektyw Punkt Zero.

Spotykanie już  w sobotę, 31 stycznia o godz. 17.00 – tej w Sali Cysterskiej MBP przy Franciszkańskiej 18. Wstęp wolny. 

opr. bfg

427x604-images-plakat przenikania

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *