Trwa SPEKTRUM. Za nami wstrząsający „Syn Szawła”.

W Świdnicy trwa pierwsza edycja Filmowego Festiwalu SPEKTRUM. Wczoraj widzowie zobaczyli m.in. wstrząsający film „Syn Szawła” w reż. Laszlo Nemesa, który do kin trafi dopiero w lutym przyszłego roku.

„Syn Szawła” opowiada historię 48 godzin z życia Szawła Ausländera, który pracuje w Sonderkommando – oddziale żydowskich więźniów zmuszanych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady. To obraz niezwykle przejmujący i frapujący widza, który został przez reżysera wpuszczony do obozu koncentracyjnego. Mieszają się w nim różne języki i potworne wrzaski, płacz dzieci, wołanie kobiet – to wszystko sprawia, że publiczność po filmie była przez chwilę zdekoncentrowana, krytycy filmowi wzruszeni, na czele z Romanem Gutkiem, który najpierw zaprosił świdniczan na film, a później wziął udział w dyskusji.  – „Syn Szawła” to debiut młodego węgierskiego reżysera. Film jest ewenementem, bo bardzo rzadko zdarza się, że pierwsze filmy trafiają do głównego konkursu w Cannes. „Syn Szawła” został tam rewelacyjnie przyjęty zarówno przez krytykę światową, jak i publiczność – tłumaczył Roman Gutek, który jest odpowiedzialny za dystrybucję tego filmu w Polsce i zaznaczył: – Jest on też o tyle wyjątkowy, że reżyser kompletnie odwraca perspektywę – ze zbiorowej do indywidualnej. Kamera tylko dwa razy jest oddalona od głównego bohatera. Ponadto, ta wyjątkowość polega też na tym, że nigdy w kinie nie byliśmy tak blisko śmierci, nie widząc jej. Dopowiadamy ją sobie i to jest najmocniejsze w tym filmie.

Organizatorami SPEKTRUM są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Więcej informacji na stronie www.SPEKTRUMfestiwal.pl

oraz Facebooku: facebook.com/SPEKTRUMfestiwal

 

(BFG)

Program na dziś:

niedziela, 15 listopada

11:00 „W cieniu”, reż. David Ondrićek
+ spotkanie z producentką Agnieszką Janowską (sala teatralna)

13:30 „Dzień babci”, reż. Miłosz Sakowski + „Moloch”, reż. Szymon Kapeniak + „Gigant”, reż. Tomasz Jeziorski
+ spotkanie z reżyserami i operatorką Karoliną Zielińską („Gigant”) (sala teatralna)

16:00 „Klezmer”, reż. Piotr Chrzan
+ spotkanie z aktorem Lesławem Żurkiem (sala teatralna)

19:00 Zamknięcie Festiwalu: Wręczenie nagrody publiczności + „Historia kina w Popielawach”, reż. Jan Jakub Kolski + spotkanie z reżyserem (sala teatralna)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *