Trwa plenerowa wystawa zdjęć Osiedla Młodych (FOTO)
Pawilony handlowe, widoki z wieżowców, budowanie kościoła, powstawanie bloków, a także pożar „Tęczy” i kolejki do sklepów – te i wiele innych wydarzeń można zobaczyć na zdjęciach. Najstarsze w Świdnicy Osiedle Młodych doczekało się plenerowej wystawy fotografii!
Przypominamy, że od poniedziałku, 11 kwietnia można oglądać wystawę 180 zdjęć pokazanych na 28 tablicach ustawionych na promenadzie przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świdnicy. – Jak tylko się dowiedziałam, że taka wystawa powstaje, niezmiernie się ucieszyłam. Wychowałam się na tym osiedlu. Teraz jak oglądam zdjęcia, to momentami aż łezka się w oku kręci – przyznaje pani Anna.
Wystawa powstała z racji małego jubileuszu. Pierwsze budynki osiedla powstały już na początku lat 60., a ponad czterdzieści lat temu przy ulicy Walerego Wróblewskiego wybudowano pierwszy budynek z wielkiej płyty wyprodukowanej w świdnickiej fabryce domów. Od tamtego momentu w ciągu kilkunastu następnych lat powstało największe świdnickie osiedle mieszkaniowe, które liczy niemal 20 tysięcy mieszkańców.
– Nasze osiedle ma już przeszło 50 lat. Pół wieku to właściwy okres na mały jubileusz i podsumowanie – wyjaśnia pomysłodawca Marcin Paluszek.
Wystawa w większości opiera się na materiałach zgromadzonych przez portal www.mojemiasto.swidnica.pl, jednak zdjęcia dostarczyli również świdniczanie. – Bardzo nam zależało na aktywnym włączeniu się zwyczajnych ludzi w gromadzenie pokazanego tutaj materiału. Niezmiernie nas cieszy, że znaleźli się „przeszukiwacze” domowych archiwów i zapomnianych albumów rodzinnych. Zdjęcia z pozoru nieistotne stały się dzisiaj ważnymi świadkami najnowszej historii osiedla – dodaje pomysłodawca.
Wystawę przy kościele na można oglądać do 3 maja.
– Mamy nadzieję, że dostarczy ona Państwu wielu wspaniałych wrażeń i wspomnień oraz pozwoli chociaż na chwilę wrócić do czasów, które czarno – białe były tylko na zdjęciach – dodają organizatorzy, którymi są wspomniany wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Paluszek, a także redakcja portalu Świdnica – Moje Miasto – Jarosław Tarłowski, Przemysław Tarłowski, Piotr Zagała oraz Gmina Miasto Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury.
tekst i foto Beata Figurna-Garbiec