Trwa Chorda Auxit. Jutro zagra Maciej Bator

W katedrze świdnickiej przez cały lipiec odbywa się III Międzynarodowy Festiwal Organowy Chorda Auxit. Przed nami jeszcze dwa recitale. Na najbliższym spotkaniu organowym, jutro 17 lipca o godzinie 19.00 w katedrze zagra świdniczanin Maciej Bator.

 

W katedrze świdnickiej przez cały lipiec odbywa się III Międzynarodowy Festiwal Organowy Chorda Auxit. Przed nami jeszcze dwa recitale. Na najbliższym spotkaniu organowym, jutro 17 lipca o godzinie 19.00 w katedrze zagra świdniczanin Maciej Bator.

Festiwal na początku lipca otworzył duet – mezzosopranistka Marcjanna Myrlak i francuski organista Fabryce Pitrois. Drugi koncert wypełnił solową muzyką organową polski organista Arkadiusz Popławski, a podczas kolejnego nadchodzącego koncertu zagra świdniczanin Maciej Bator.

Program piątkowego koncertu:

George Frideric Handel (1685 – 1759)
Zadok the Priest, HWV 258

Ralph Williams Vaughan (1872 – 1958)
Bryn Calfaria
Ze zbioru 3 Preludes Founded on Welsh Hymn Tunes 

Timothy Imlay (1951)
Etude II

Jean-Adam Guilain (1680 – 1739)
Suite du 1er ton:
– Plein Jeu
– Basse de Trompette 
– Dialogue

Bert Matter (1937) 
Gezang 126

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Passacalia in C

 

Maciej Bator

Urodził się w Kłodzku w 1984 roku. W latach 1997-2004 był organistą kłodzkiego kościoła klasztornego pw. MB Różańcowej. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu (klasa organów Marka Mikonowicza), Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie (klasa prof. Andrzeja Chorosińskiego) oraz Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie (klasa Jona Laukvika). Był stypendystą programu Erasmus w roku akademickim 2005/2006 w Conservatoire de Musique de Geneve (klasa Vincenta Thévenaza). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak Julian Gembalski, Edgar Krapp, Olivier Latry, Ludger Lohmann, Wolfgang Zerer, Bine-Katrine Bryndorf, Luca Basilio Ricossa, Jacques van Oortmerssen, William Porter. Laureat nagród i wyróżnień na konkursach organowych w Legnicy (2002, III miejsce) i Rumii (2004, wyróżnienie). Występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Obecnie mieszka w Świdnicy – piastuje prestiżową funkcję kantora Kościoła Pokoju, jest wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego (gra organowa, teoria, kontrapunkt) oraz rzeczoznawcą organowym. Razem z żoną Zuzanną prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która zajmuje się organizacją koncertów i międzynarodowych festiwali organowych. Jest także pomysłodawcą i założycielem Akademii Dobrej Muzyki – laureata Debiutu Gospodarczego 2013 – nowatorskiej szkoły muzycznej dla uczniów w każdym wieku. Jest ojcem dwuletniego Bernarda i trzymiesięcznego Leonarda.

Gościem specjalnym festiwalu będzie także Vincent Thevenaz, profesor organów Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie. W jego wykonaniu usłyszymy finałowy recital organowy.

Organy katedry świdnickiej to instrument symfoniczny. Ich możliwości brzmieniowe są inspirujące – mówi Maciej Bator.

Wszystkie koncerty będą filmowane i transmitowane na telebimie stojącym przed ołtarzem, tak by publiczność mogła z bliska podziwiać grę organisty. – Dla wielu słuchaczy zobaczenie organisty „z bliska” to zupełna nowość – dodaje Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny festiwalu.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit i Świdnicki Ośrodek Kultury.

 

Plan koncertów w katedrze świdnickiej:

17.07.2015 (piątek), godz. 19.00

Maciej Bator (Świdnica) – organy

24.07.2015 (piątek), godz. 19.00, koncert finałowy

Vincent Thévenaz (Szwajcaria) – organy

Wstęp wolny!

 

oprac. (bfg), foto Wiktor Bąkiewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *