Tropikalne upały, a mieszkańcy nadal bez wody (AKTUALIZACJA)

Na termometrach trzydziestostopniowe upały, a lokatorzy ulicy Waryńskiego w Świdnicy znowu nie mają wody w kranie. – W dalszym ciągu są przerwy w dostawie wody, przy tak upalnej pogodzie, jak również po dzisiejszej bardzo dusznej nocy woda ponownie została zakręcona – apeluje do redakcji mieszkanka ulicy Waryńskiego i prosi o interwencję.

Awaria trwa od 30 lipca. W niedzielę, w godzinach porannych doszło do pęknięcia wodociągu na Osiedlu Młodych w Świdnicy.

Wody bieżącej są pozbawieni lokatorzy z ul. Waryńskiego od numeru 1 do numeru 45.

Jak informował rzecznik Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, naprawa miała potrwać do 24 godzin. Tak się nie stało. Pękła kolejna rura.

W dalszym ciągu są przerwy w dostawie wody, przy tak upalnej pogodzie jak również po dzisiejszej bardzo dusznej nocy woda ponownie została zakręcona. Jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, gdyż w większości mieszkają tam ludzie starsi a także rodziny z małymi dziećmi. Postawa wodociągów w takiej sytuacji jest nie do przyjęcia, nie dokładają wszelkich starań aby usunąć awarię, zakręcenie wody, podstawienie beczkowozu, wygrodzenie terenu w niedzielę rano i rozpoczęcie prac dopiero w poniedziałek przy tak wysokich temperaturach nie jest rozwiązaniem. Ponadto praca od godz. 8 do 15 pozostawia wiele do życzenia. W takich awaryjnych sytuacjach oraz przy tak wysokich temperaturach sięgających prawie 40 stopni w dzień prace powinny wykonywane być bez przerwy aż do usunięcia awarii. Podstawienie beczkowozu, gdzie w wielu przypadkach starsze osoby mieszkające na wyższych kondygnacjach nie są w stanie zapewnić sobie wystarczającej ilości wody NIE JEST ROZWIĄZANIEM. Wodociągi rozkładają ręce i przepraszają za zaistniałą sytuację, ale PRZEPRASZAM tutaj nie wystarczy, Przerwy w dostawie wody trwają już drugi tydzień. Bardzo proszę o interwencję. Mieszkańcy w tej sytuacji są bezsilni – napisała do nas mieszkanka ul. Waryńskiego w Świdnicy.

Rzecznik wystosował komunikat w tej sprawie. – 2 sierpnia nad ranem po raz trzeci w ostatnim czasie doszło do pęknięcia wodociągu na Osiedlu Młodych na ul. Waryńskiego. Odcięliśmy uszkodzony fragment i przystąpiliśmy do usuwania awarii. Lokatorom mieszkań od nr 1 do nr 45 będziemy dostarczać wodę beczkowozami. Taka liczba awarii na tym odcinku najprawdopodobniej wynika z wad produkcyjnych rury, które zaczynają się ujawniać po ponad trzydziestu latach. O postępie prac będę informować – poinformował Witold Tomkiewicz, rzecznik ŚPWiK.

AKTUALIZACJA:

Już po drugiej awarii na ul. Waryńskiego w ŚPWiK rozważano włączenie tego odcinka do tegorocznego planu wymiany sieci. Z punktu widzenia logistyki nie będzie to szczególnie trudne zadanie, bo wodociąg choć został położony bardzo głęboko, to przebiega po terenach zieleni. Ostateczna decyzja zapadnie w najbliższy poniedziałek, jeśli dokładana analiza przedsięwzięcia będzie pozytywna, nowy wodociąg może zostać położony jeszcze latem.
ŚPWiK systematycznie i planowo prowadzi wymianę starych wodociągów, na nowe, wykonane z tworzyw sztucznych. Co roku przynajmniej 5 kilometrów wodociągów zostaje zastąpionych nowymi – informuje rzecznik ŚPWiK.

AKTUALIZACJA:

Nastąpiło pęknięcie w pobliżu miejsca, które nasze ekipy naprawiały po niedzielnej awarii. Na razie czynimy próby obniżenia ciśnienia, by nie pozbawiać mieszkańców całkowicie wody. Jeśli się to nie uda, zamkniemy wodociąg i zapewnimy dostawę wody beczkowozami. Zapadła decyzja o niezwłocznej budowie wodociągu zastępczego, który zapewni zaopatrzenie w wodę do czasu wymiany wodociągu wykonanego z rur betonowo-azbestowych pochodzącego z lat siedemdziesiątych, kiedy budowano ten fragment Osiedla Młodych – poinformował dzisiaj, 3 sierpnia rzecznik ŚPWiK.

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *