Tragedia na łączniku

Jedna osoba zginęła, a jedna trafiła do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło we wtorek między zjazdem z łącznika na ulicę Ząbka w Świdnicy.

foto: Jacek Zych/Dziennik Wałbrzych

Do zdarzenia doszło przed południem. Jak wynikało z pierwszych doniesień, mieszkaniec Szczawna-Zdroju, który kierował Volkswagenem, na prostym odcinku drogi usiłował wyprzedzić dwa samochody. Podczas tego manewru najprawdopodobniej zderzył się z pojazdem ciężarowym. Siła uderzenia była potężna, a pojazd odrzuciło na dużą odległość. Auto był tak zniszczone, że ciężko było rozpoznać jego markę. Nie były to jedyne auta, które ucierpiały w tym wypadku. Zniszczone zostały jeszcze dwa inne pojazdy. Ich kierowcom nic poważnego się jednak nie stało. Młody kierowca Volkswagena nie miał większych szans na przeżycie. Do szpitala pogotowie zabrało kierowcę ciężarówki.

Przez długi czas droga była zablokowana, a policjanci kierowali auta na objazdy. Na miejscu tragedii pracowali biegli. We wtorek Prokuratura Rejonowa w Świdnica wszczęła śledztwo, którego celem jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Dlatego respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem. Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego, sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj, aby zwalniać przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami. Nigdy nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *