Toyota Optimal Car?

toyotaOd początku roku 2009 Toyota sprzedała w Polsce blisko 1300 Aurisów z czego 470 właśnie model wyposażony w silnik 1.4 D-4D jest tym, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów. 

Od początku roku 2009 Toyota sprzedała w Polsce blisko 1300 Aurisów z czego 470 właśnie model wyposażony w silnik 1.4 D-4D jest tym, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Rozwiązania Toyota Optimal Drive i najnowsza technologia piezoelektryczna to gwarancja dynamicznej pracy, a także ekonomii i ekologii. Istotnym elementem wpływającym na tak dobrą sprzedaż tego modelu jest możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie auta „z kratką”.

toyotaAuris w roku 2007 zastąpił utytułowaną Corollę hatchback. Po wielkiej poprzedniczce przejął niezawodność i funkcjonalność dodając młodzieżową sylwetkę i nowoczesny design wnętrza. Jego popularność widać po wynikach sprzedaży w 2008 roku znalazł on ponad 7000 nabywców. Auris jest przykładem najwyższej jakości wzornictwa i projektowania – to samochód z charakterem. Dynamiczny, zdecydowany kształt, oryginalne proporcje, elegancki w wyglądzie, świetny w prowadzeniu i niezwykle satysfakcjonujący dla każdego użytkownika. W Europie samochody segmentu C kupowane są przede wszystkim ze względu na wytrzymałość i wygląd zewnętrzny. Dzięki legendarnej, powszechnie cenionej jakości i charakterystycznemu wzornictwu, Auris zaspokaja właśnie te potrzeby klientów. Zaprojektowany od środka dzięki koncepcji projektowej „inside out” uzyskano maksymalnie obszerny i przyjazny przedział pasażerski zachowując przy tym, tak ważne podczas jazdy w mieście, kompaktowe wymiary nadwozia.

 

Precyzyjny układ kierowniczy

Precyzyjny i wyraźnie bezpośredni układ kierowniczy, usztywnione zawieszenie oraz krótki skok, wysoko umieszczonej na konsoli środkowej dźwigni zmiany biegów sprawiają, iż jazda Aurisem daje przyjemność. Samochód prowadzi się bardzo precyzyjnie i stabilnie. Jednocześnie sztywne zawieszenie nie pozbawia nas poczucia komfortu. Jednym słowem – udany kompromis między dynamiką jazdy a jej komfortem.

 

 

{gallery}galerie/100503toyota{/gallery}


Bezpieczeństwo

W testach zderzeniowych organizacji Euro NCAP Toyota Auris otrzymała maksymalną ocenę 5 gwiazdek za bezpieczeństwo osób dorosłych. Auris uzyskał 100% możliwych punktów w teście zderzeniowym bocznym oraz testach zderzeń czołowych ze słupem. Ogólny wynik 35 punktów zdobytych w kategorii bezpieczeństwa osób dorosłych to najlepsze osiągnięcie w klasie.

Konstrukcja nowego Aurisa jest mocna, wytrzymała i wyposażona w znakomite systemy bezpieczeństwa biernego. Euro NCAP pozytywnie ocenia 9 poduszek powietrznych, w tym poduszkę kolanową kierowcy. W połączeniu z innowacyjną, zapadającą się kolumną kierownicy wynik 5 gwiazdek jest w pełni zasłużony. Znakomite systemy bezpieczeństwa biernego przyczyniły się również do uzyskania przez Aurisa wysokich wyników w kategoriach bezpieczeństwa dzieci (37 punktów) i pieszych (21 punktów).


Ułatwienia dla rodziców

Podobnie jak wszystkie podstawowe modele Toyoty, Auris jest wyposażony standardowo w punkty mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX na brzegach tylnych siedzeń. Dla fotelików dziecięcych są również dostępne mocowania górne, a przednią poduszkę pasażera można wyłączyć w celu przewożenia na przednim siedzeniu fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy.

 

Fenomen silnika 1.4 D-4D

Silnik D-4D o pojemności 1,4 litra rozwija 66 kW mocy (90 KM wg DIN) przy 3800 obr./min. oraz 190 Nm momentu obrotowego w zakresie od 1800 do 3000 obr/min. Dzięki wysokiemu i stałemu poziomowi momentu w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnik D-4D 90 sprawdza się idealnie w jeździe miejskiej, a jego zaskakująca ekonomiczność sprawia, że jest jednym z częściej wybieranych przez klientów.

 

Trochę techniki…

W nowych silnikach D-4D i D-CAT z rozwiązaniami Toyota Optimal Drive zastosowaliśmy najnowszą technologię piezoelektryczną. Wtryskiwacze elektromagnetyczne, stosowane w starszych silnikach wysokoprężnych, zastąpiono nowymi wydajnymi wtryskiwaczami piezoelektrycznymi. Wtryskiwacze piezoelektryczne trzy razy dokładniej kontrolują ilość paliwa i czas wtryskiwania. Zwiększone ciśnienie wtrysku – 2000 barów (najwyższa wartość w tego typu systemach) – w połączeniu z nowymi piezoelektrycznymi wtryskiwaczami owocuje lepszym rozpyleniem paliwa, czyli dokładniejszym mieszaniem i spalaniem. Bardziej precyzyjna kontrola ilości paliwa w stosunku do objętości mieszanki oznacza mniejsze zużycie ropy. Ten najnowocześniejszy system pozwala na osiąganie najwyższej w swojej klasie mocy i momentu obrotowego oraz dużej sprawności spalania. Nowy sterowany elektronicznie układ optymalizuje wydajność turbosprężarki niezależnie od obrotów silnika.

Eliminuje opóźnienie turbodoładowania przy małych obrotach i maksymalizuje moment obrotowy w całym zakresie obrotów. Większy moment obrotowy to lepiej reagujący samochód. Przy wolnych obrotach opóźnienie turbodoładowania jest redukowane poprzez zmniejszenie rozmiaru dyszy. To przyspiesza gaz wylotowy wchodzący do turbiny. W efekcie turbina szybciej się rozpędza, a więc opóźnienie jest mniejsze. Silnik szybciej reaguje na wciśnięcie gazu, zapewnia większą moc, moment obrotowy i sprawność. Przy szybkich obrotach dysza się otwiera, wprowadzając więcej powietrza do turbiny i dostarczając przez to więcej mocy. Aktywne elektroniczne sterowanie oznacza szybszą reakcję silnika niż w przypadku konwencjonalnych systemów mechanicznych

 

Skrzynia biegów

W opracowanej przez Toyotę nowej 6-biegowej skrzyni manualnej przełożenia wyliczono tak, by osiągnąć najlepszą równowagę między wydajnością a zużyciem paliwa. Moduł z dwoma wałkami jest o 11 proc. mniejszy i ma o 15 proc. mniej elementów niż skrzynia 5-biegowa, ale zapewnia wyższy moment obrotowy.

Iwona Petryla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *