Terapia w przedszkolu

dobromierz-dogoterapia

dobromierz-dogoterapiaNietypowy terapueta odbył seans z przedszkolakami z Roztoki. Jego wizyta miała pomóc w przełamywaniu barier i niepewności w kontaktach, a także kształtować pozytywne emocje. Tak też było. Dzieciom nietzinkowy gość bardzo się spodobał.

Nietypowy terapueta odbył seans z przedszkolakami z Roztoki. Jego wizyta miała pomóc w przełamywaniu barier i niepewności w kontaktach, a także kształtować pozytywne emocje. Tak też było. Dzieciom nietzinkowy gość bardzo się spodobał.

dobromierz-dogoterapia

Marzec jest miesiącem, w którym obchodzony jest światowy dzień psa. Właśnie dlatego do roztockiego przedszkola przybył terapeuta na czterech łapach. Esta – sześcioletnia suka rasy golden retriever, motywowała i zachęcała dzieci do różnorodnych działań i aktywności ruchowej. Do Punktu Przedszkolnego pies terapeuta przybył wraz ze swoim właścicielem – panią Małgorzatą, z którą na co dzień pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi w ośrodkach terapeutycznych, placówkach służby zdrowia, hospicjach i innych instytucjach, mających na celu prowadzenie terapii kontaktowej z udziałem zwierząt.

Dogoterapia ma korzystny wpływ na sferę emocjonalną dziecka. Pomaga w przełamywaniu barier i niepewności w bezpośrednim kontakcie z psem. Kształtuje też pozytywne emocje dziecka oraz uczy okazywania emocji i uczuć w kontaktach ze zwierzętami. Przedszkolakom bardzo spodobała się dogoterapia, której jednym z punktów była nauka bezpiecznego kontaktu z psem. Dzieci dowiedziały się, w jakich sytuacjach nie należy do niego podchodzić oraz jak bezpiecznie się z nim bawić. Właścicielka goldena opowiedziała o roli psa w policji, pogotowiu górskim i straży pożarnej. Podczas zajęć urządzono też wyścigi z psem, tory przeszkód, mosty, rzucanie aportów. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także potencjalne zagrożenie. Przedszkolaki uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, jak się chronić i obronić w razie ataku. Przeprowadzone w ten sposób zajęcia pozwoliły na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt i wpłynęły na poczucie odpowiedzialności.

Oprac. mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *