Teatralne Transformacje (VIDEO)

 

Rozpoczęły się Transformacje, czyli XIV Forum Teatrów Niezależnych, skierowane do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji, który organizuje Świdnicki Ośrodek Kultury. Nietuzinkowe spektakle zobaczymy do 19 lutego.

Forum Teatrów Niezależnych skierowane jest przede wszystkim do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji – przede wszystkim z terenu Dolnego Śląska. – Przegląd otwarty jest dla wszystkich teatrów, zarówno amatorskich i zawodowych, jak również całego nurtu awangardowego, o ile cechuje je świeży i odważny opis rzeczywistości – tłumaczy Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W ciągu poprzednich lat na forum prezentowały swoje spektakle m.in. Cieszyńskie Studio Teatralne, Teatr Ecce Homo z Kielc, Zakład Krawiecki z Wrocławia, Terminus A Quo z Nowej Soli i Teatr Krzyk z Maszewa.

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy m.in. Teatr na Lewą z Pieszyc, Teatr Krzyk z Maszewa oraz oczywiście świdnicką Alchemię Teatralną.

Halina Szymańska zaznacza, że Transformacje nie mają charakteru konkursu. Dlaczego? – Niekonkursowy charakter spektaklu oraz organizowane dyskusje, mają tworzyć klimat przede wszystkim twórczej wymiany poglądów pomiędzy publicznością a samymi teatrami – nie tylko na tematy stricte teatralne, ale również związane z problemami, które poruszają widowiska – wyjaśnia.

Warto dodać, że w czasie festiwalu funkcjonuje specjalna gazetka, która na bieżąco pozwala opisywać wrażenia ze spektakli.

nagranie Mariusz Ordyniec

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *