Targiry nie będzie

Zawsze kilkudziesięciu wystawców, zawsze rozmaite rękodzieła i niezwykli artyści z całego kraju, zawsze trzy dni prezentacji i setki kupujących. W tym roku Festiwal Sztuki i Rzemiosła w Świebodzicach Targira nie odbędzie się. Ze względów finansowych.

Zawsze kilkudziesięciu wystawców, zawsze rozmaite rękodzieła i niezwykli artyści z całego kraju, zawsze trzy dni prezentacji i setki kupujących. W tym roku Festiwal Sztuki i Rzemiosła w Świebodzicach Targira nie odbędzie się. Ze względów finansowych.

Sztuka Targiry

Impreza co roku zaskakująca czymś innym – to pokazem mody, to imitacją biżuterii księżnej Daisy von Pless, w tym roku miała by się odbyć po raz szósty. Oryginalna, ręcznie robiona biżuteria, ceramika, niepowtarzalne witraże, rzeźby, odzież, obrazy, a do tego interesujące warsztaty sprawiły, że jest niewątpliwie oryginalnym wydarzeniem o charakterze regionalnym. W 2013 roku Targirę odwiedziła Krystyna Mazurówna, znana choreograf, wówczas juror programu telewizji Polsat „Got To Dance, Tylko Taniec”. Jej osoba wzbudziła na uczestnikach wielkie zaskoczenie i niedowierzanie. Festiwalem była zachwycona i zakupiła wiele dodatków do swojej nietuzinkowej kreacji. Jak jednak informuje organizator, ze względów finansowych w tym roku „Targira” nie odbędzie się.

Do tej pory pomoc finansowa miasta Świebodzice, była znacznie większa i pozwalała na zrealizowanie wielu zadań należących do organizacji festiwalu. W tym roku fundusze jakie zarezerwowano na ten cel w budżecie, nie pozwalają na to by impreza się odbyła – mówi otwarcie Janusz Kujat, dyrektor festiwalu, ze Stowarzyszenia Promocji Sztuki i Rzemiosła „TARGIRA”.

 

Na festiwal zabrakło, ale…

Zawsze z udziałem i przy dużym wsparciu miasta Świebodzice, tym razem okazało się ono niewystarczające.

Samorząd od kilku lat wspiera finansowo to przedsięwzięcie, doceniając jego znaczenie dla promocji miasta. Gmina Świebodzice deklaruje pomoc organizacyjną i promocyjną, jednak proszę pamiętać, że Targira to impreza komercyjna, biletowana, dlatego jako samorząd nie możemy angażować dużych środków finansowych na rzecz konkretnej działalności gospodarczej. W tym roku wspieramy także inną organizację, która organizuje imprezę kulturalną dostępną dla szerokiej publiczności – będzie to kolejna wystawa zegarów Gustava Beckera, na którą bezpłatny wstęp będą mieli wszyscy zainteresowani. Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic – podkreśla Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

W roku bieżącym gmina zabezpieczyła w budżecie pięć tys. zł na działania związane z promocją festiwalu, jednak ostatecznie organizator odstąpił od tej umowy.

Mamy nadzieję, że kłopoty z organizacją są przejściowe i Targira wróci do kalendarza ważnych i cenionych wydarzeń kulturalnych naszego miasta – dodaje rzecznik.

Ta nie opuszcza również Janusza Kujata.

Mam nadzieję, że będziemy kontynuować naszą działalność bez zakłóceń od kolejnego roku kalendarzowego. Po spotkaniu z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, otrzymałem deklarację, że w przyszłym roku dofinansowanie będzie większe. Będę też szukał finansowania zewnętrznego ze środków unijnych. Myślę także o organizacji większego wydarzenia, takiego jakiego w Polsce jeszcze nie było, a Targira będzie tej imprezy dodatkiem – zapowiada nie chcąc jeszcze zdradzać żadnych szczegółów.

Tegoroczny festiwal miał się odbyć w czerwcu.

 

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

 

{fcomment}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *