Taneczne rewolucje

taniec 18

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu Lekcje sztuki! Na finał projektu do Świdnicy powraca Karolina Wycisk, a wraz z nią taneczne rewolucje – temat jej wykładu, na który zapraszamy już w najbliższy czwartek, 7 grudnia, o godzinie 18:00, do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy.

Wykład Karoliny będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na temat – jest to również spotkanie finałowe w cyklu Lekcje sztuki, który dodatkowo zostanie uświetniony wizytą specjalnego gościa, choreografa Piotra Soroki z teatru pantomimy.

Prowadząca nawiąże do książki „Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych” Bohumila Hrabala. Choć powieść ma niewiele wspólnego z tradycyjnym instruktażem, a właściwie do tańca odwołuje się wyłącznie w tytule – jest dla autora pretekstem do opowieści o relacjach i zdarzeniach. Podkreśla to współczesne znaczenie tańca, który jest jednym z elementów sieci i komunikowania się, nie tylko kreuje bohaterów i poprzez ruch opowiada historie. W rzeczywistości tańczyć mogą wszyscy, a na choreografię życia codziennego składa się zarówno ruch ludzi, jak i zwierząt czy pojazdów. Na tym właśnie skupi się Karolina, która podczas wykładu zastanowi się, czy na co dzień zdajemy sobie sprawę z performatywnej siły ruchu. Zastanawiające jest to, jak odbierać lekcję dotyczącą tańca, właściwie nie wstając z krzesła. O tym przekonamy się już w najbliższy czwartek.

Karolina Wycisk – doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyczka teatru i tańca, kuratorka. Szefowa Fundacji Performat. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne w obszarze teatru, tańca współczesnego i performansu. Kuratorka festiwalu polskiego tańca IDIOM w Pradze, związana z Dolnym Śląskiem.

Piotr Soroka – twórca ruchu scenicznego, choreograf, animator kultury. Ukończył animację kultury specjalność sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Kurs Choreografii Scenicznej. W ubiegłym roku został laureatem plebiscytu „30 Kreatywnych Wrocławia”.

W ramach projektu świdniczanie posłuchali Joanny Gniady opowiadającej o sztuce plakatu, Karoliny Wycisk mówiącej o tańcu, obejrzeli wernisaż wystawy Jakuba Zasady oraz dowiedzieli się od Magdaleny Kreis, w jaki sposób można rozmawiać z dziećmi o sztuce. Ponadto, Anna Bieliz przybliżyła nowoczesne formy budowania lokalnej tożsamości, a Natalia Romaszkan wspólnie z uczestnikami zastanowiła się nad rolą artystów w miejskiej przestrzeni publicznej.

Lekcje sztuki są propozycją dla dorosłych mieszkańców Świdnicy, którzy w zgiełku codziennych zajęć nie mogą znaleźć czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Dzięki spotkaniom w ramach projektu  mogą być na bieżąco z tym, co nowe i inspirujące na polach kultury i sztuki.  „Lekcje sztuki dla zaawansowanych” są pomysłem Fundacji Ładne Historie. Organizatorzy proponują spotkania z ekspertami z dziedzin designu, teatru, tańca czy multimediów, którzy dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i poznają ich zdanie na tematy poruszane podczas wykładów. Spotkania mają charakter otwarty.

Partnerem projektu „Lekcje sztuki dla zaawansowanych” jest Fundacja PZU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *