Tak zapamiętamy miniony rok

O brutalnym zabójstwie 10-letniej Kristiny z Mrowin przez kilkanaście dni 2019 roku pisała i mówiła cała Polska. Kraj obiegły obrazki wzburzonego tłumu z kamieniami w rękach, który stał przy świdnickiej prokuraturze, w której przesłuchiwano Jakuba A. Bez wątpienia to ten dramatyczny temat był w naszym mieście najczęściej komentowanym wydarzeniem minionych 12 miesięcy. A o czym jeszcze pisaliśmy m.in. w ubiegłym roku?

STYCZEŃ

Ewakuacja skarbówki

Policyjni pirotechnicy przez kilka godzin przeszukiwali gmach Urzędu Skarbowego w Świdnicy po informacji, że w budynku została podłożona bomba. Na szczęście nic nie znaleziono. To był kolejny w ostatnich latach fałszywy alarm bombowy w tej instytucji.
Informacja o ładunku wybuchowym przyszła do Urzędu Skarbowego listem elektronicznym w poniedziałek 28 stycznia. Policjanci pracowali przez kilka godzin. Budynek został także zabezpieczony przez straż miejską i straż pożarną. Policja nie potwierdziła zgłoszenia i nie znalazła podejrzanych ładunków. Po kilku godzinach pracownicy powrócili do pracy.
Przypominamy, że sprawca fałszywego alarmu bombowego narażony jest na poważne konsekwencje prawne. Czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo i zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo „żartowniś” musi liczyć się z koniecznością sfinansowania zaangażowania sił i środków do wykrycia rzekomego zagrożenia.

Rodzinna tragedia

Zmasakrowane ciała dwóch kobiet i powieszonego mężczyznę odkryto w jednym z domów w Lutomi Górnej w gminie Świdnica. Kobiety miały na ciele wiele ran kłutych i ciętych zadanych ostrym narzędziem.
W środę 16 stycznia w jednym z budynków w Lutomi Górnej w gminie Świdnica ujawniono ciała trzech osób. – W jednym z pomieszczeń znaleziono ciała dwóch kobiet – 56-letniej właścicielki domu i drugiej kobiety w wieku około 40 lat – wymieniał wówczas redakcji Marek Rusin, szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Kobiety zostały bestialsko zamordowane. – Na ich ciałach ujawniono szereg obrażeń. Miały liczne rany kłute i cięte na twarzy, szyi, w okolicach klatki piersiowej oraz brzucha zadane ostrym narzędziem, najprawdopodobniej nożem. Ujawniliśmy również obrażenia obronne na dłoniach – dodał prokurator.
W tym samym budynku, ale w innym pomieszczeniu, znajdowała się jeszcze jedna osoba. Był to 21-letni syn 56-letniej zabitej kobiety, który się powiesił. Ciała odkrył 14-letni wnuczek 56-letniej właścicielki domu. Chłopak został otoczony opieką psychologa i służb, które są podległe gminie Świdnica.

Z ośrodka sportu do magistratu

Jerzy Żądło został nowym zastępcą prezydent Świdnicy. Funkcję zaczął pełnić 22 stycznia.
Jerzy Żądło jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa Lądowego. Ma na swoim koncie także dwa kierunki studiów podyplomowych: menadżerskie oraz zarządzanie jakością na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu m.in. rozwoju umiejętności menadżerskich, komunikacji, zarządzania ryzykiem, operatywnego systemu zarządzania finansowego, audytu wewnętrznego. Zdał egzamin państwowy na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Od 1 czerwca 2016 roku był dyrektorem Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Związany jest z piłką nożną – był piłkarzem MKS Polonia Świdnica, następnie Sparty Świdnica i Stali Świdnica.

Pobili rekord

Ponad 180 tysięcy złotych wpłynęło ze świdnickiego sztabu na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku.
Rekord ubiegłym w tym roku w Strzelcach w gminie Marcinowice. Mieszkańcy małej gminy wrzucili do puszek ponad 32 tysiące złotych.  Wolontariusze z puszkami opatrzonymi czerwonym sercem przez dwa dni, zarówno w sobotę 12 stycznia, jak w niedzielę 13 stycznia już od rana pojawiali się na ulicach Świdnicy. Wszystko przez to, że 13 stycznia był niedzielą wolną od handlu, a w Świdnicy przeważnie większość wydarzeń organizowano w Galerii Świdnickiej. W 2019 roku przez ten zakaz aukcje zorganizowano właśnie w sobotę, 12 stycznia.
W Świdnicy podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 180 tysięcy złotych. Tak jak w 2018 roku, do świdnickiego taboru włączyła się gmina Marcinowice. Wynik, który osiągnął sztab Świdnickiego Ośrodka Kultury to dokładnie 182 tysiące 271 złotych 40 groszy. W skład tej kwoty weszły również  rekordowe 32 tysiące 563 złote uzbierane w gminie Marcinowice, a dokładnie w Strzelcach, bo to tam zorganizowano główne atrakcje.

Śmiertelny wypadek

Śmierć na miejscu poniósł 37-latek, który stracił panowanie nad pojazdem, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Do zdarzenia doszło na trasie wojewódzkiej łączącej Świdnicę ze Strzegomiem.
Tragedia wydarzyła się 26 stycznia około godz. 16.20 na drodze W 382 na wysokości miejscowości Stanowice. 37-letni kierujący samochodem osobowym marki Ford Focus z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia kierujący poniósł śmierć.

LUTY

Ofiary czadu

Ciała dwóch mężczyzn znaleziono w jednym z mieszkań w Świebodzicach.
Zwłoki zostały odkryte w środę 6 lutego. Sąsiad, który przechodził obok budynku, w mieszkaniu na parterze zauważył nienaturalnie ułożone ciała dwóch mężczyzn, po czym zadzwonił po straż pożarną. Gdy strażacy weszli do środka, zauważyli włączoną kuchenkę gazową z piekarnikiem, którą najprawdopodobniej mężczyźni się dogrzewali. Próbowali jeszcze reanimować mieszkańców, ale bezskutecznie. Strażacy po wejściu do środka ustalili znacznie przekroczone normy stężenia tlenku węgla.

Komendant odwołany

St. kpt. Maciej Nowak został odwołany z funkcji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Była to kolejna zmiana w 2019 roku na tym stanowisku.
St. kapitan Maciej Nowak na tym stanowisku nie zasiadał nawet roku. Przypomnijmy, że uroczyste objęcie funkcji komendanta świdnickiej straży pożarnej odbyło się pod koniec sierpnia 2018 roku na placu przed Komendą. Wówczas przedstawił on plany na najbliższe lata. Nie zabrakło też gratulacji, kwiatów i listów od zaproszonych gości. St. kapitan mówił wtedy, że w najbliższej przyszłości świdnicką straż pożarną czekają remonty obiektów, wymiana odzieży ochronnej czy pozyskanie nowych samochodów.
W czwartek 21 lutego do świdnickiej straży pożarnej dotarła jednak informacja, że Maciej Nowak zostaje odwołany z funkcji komendanta. Nie poznaliśmy powodu.
Przypomnijmy, że poprzednim długoletnim komendantem świdnickiej straży pożarnej był starszy brygadier Tomasz Szuszwalak, który po 21 latach szefowania, w wieku prawie 50 lat odszedł na emeryturę. Jego pożegnanie odbyło się 1 lutego 2018 roku.

Tragedia na drodze

Nie udało się uratować 79-latka, który zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w prawidłowo jadący samochód marki Subaru.
Tragedia wydarzyła się w środę 6 lutego na drodze krajowej nr 34 przed Dobromierzem. – 79-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego kierujący samochodem marki Renault z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w prawidłowo jadący samochód marki Subaru, którym podróżował 49-letni mieszkaniec Wałbrzycha – podała redakcji st. sierż. Magdalena Ząbek, oficer prasowy z KPP w Świdnicy. Kierowcy trafili do szpitala. Sprawca wypadku doznał wielonarządowych obrażeń i zmarł w szpitalu. 49-latkowi na szczęście nic poważnego się nie stało i został zwolniony do domu.

MARZEC

Świętowali 25 lat!

Niekończące się przemówienia, kwiaty, gratulacje, słowa uznania i życzenia co najmniej kolejnych dwudziestu pięciu lat. Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy świętował swoje 25-lecie. Część oficjalna uroczystości jubileuszowych odbyła się w piątek, 22 marca w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, przedstawiciele oświaty, dyrektorzy świdnickich szkół, przedstawiciele związków zawodowych, właściciele i pracownicy zaprzyjaźnionych hoteli, goście z zagranicy, byli i obecni nauczyciele szkoły oraz brać uczniowska.
Na ręce dyrektor szkoły Aldony Liszki-Urbańskiej członek zarządu powiatu świdnickiego Alicja Synowska wraz z dyrektorami powiatowych szkół złożyli kwiaty oraz list gratulacyjny przygotowany w imieniu starosty świdnickiego Piotra Fedorowicza i wicestarosty Zygmunta Worsy. – Z okazji 25-lecia istnienia Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy chcielibyśmy życzyć całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim uczniom i przybyłym absolwentom wspaniałego jubileuszu. Dyrekcji placówki życzymy spokoju i cierpliwości w kierowaniu szkołą, nauczycielom oraz całemu personelowi, aby miejsce to nie było tylko miejscem Waszej pracy, życzymy Wam, abyście byli nierozerwalną częścią tej szkoły, byście stanowili prawdziwego ducha tego miejsca, równie ważnego, jak wiedza przekazywana uczniom. Natomiast wszystkim wychowankom życzymy, aby ta szkoła stanowiła dla Was drugi dom, była miejscem nie tylko nauki, ale także zabawy, nowych przyjaźni i doświadczeń.  Niech te mury na zawsze zapadną w Waszą pamięć i będą miejscem, do którego będziecie wracali! – mówiła Alicja Synowska.
Po części oficjalnej wszyscy sympatycy, przyjaciele i zaproszeni goście udali się do budynku szkoły przy ul. Równej w Świdnicy, by zobaczyć, jak przez ten czas placówka się zmieniła. Szkoła otworzyła w tym dniu swoje drzwi dla wszystkich absolwentów i chętnych, a całość została przygotowana pod hasłem „Przeżyjmy to jeszcze raz!”. Nie zabrakło oczywiście poczęstunku dla zgromadzonych gości oraz występów artystycznych zaprezentowanych przez uczniów szkoły.

15-lecie diecezji świdnickiej

W marcu 2019 roku odbyły się obchody XV-lecia utworzenia Diecezji Świdnickiej. Świdnicę odwiedził m.in. nuncjusz apostolski abp. Salvatore Pennacchio.
Przygotowania do uroczystości trwały bardzo długo. – Stajemy przed rokiem ważnym dla nas. Nasza diecezja świdnicka świętuje w tym roku 15-lecie. To ważny dla nas jubileusz, bo zamykamy pewien okres kształtowania podstawowych struktur naszej diecezji – mówił biskup świdnicki Ignacy Dec. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą zorganizowana w Katedrze Świdnickiej odprawioną pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio.
Przypomnijmy, że  diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Diecezja Świdnicka należy do Metropolii Wrocławskiej.Jej patronem jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.
Powierzchnia diecezji świdnickiej wynosi ok. 4.000 km2. Jest podzielona na 24 dekanaty, które obejmują 187 parafii. Jak czytamy na stronie diecezji, pracuje w niej 338 kapłanów diecezjalnych i 71 kapłanów zakonnych. Kapłani zakonni obsługują 14 parafii, w pozostałych pracują kapłani diecezjalni.
Ponadto w diecezji świdnickiej pełni posługę blisko 500 sióstr zakonnych (z 23 zgromadzeń), zatrudnionych przede wszystkim w pracy katechetycznej, parafialnej i charytatywnej. Na terenie diecezji istnieje 58 domów sióstr zakonnych. W 8 zgromadzeniach męskich, w 17 domach zakonnych pracuje ponad 100 księży, ojców i braci zakonnych.

Replika pod specjalnym nadzorem

„Czerwony Baron” wylądował w świdnickim Parku Sikorskiego.
Jego montaż rozpoczął się w piątek 15 marca. Kilka dni później postawiono regulamin, ponieważ obiekt już od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem i ze względu na ryzyko zniszczenia poinformowano, że jest całodobowo monitorowany.Budowa repliki samolotu wyniosła 47 500 złotych, w tym koszt, jaki poniosło miasto  z tytułu jej skonstruowania, to około 4 700 zł (85 % to dofinansowanie unijne i 5% – środki krajowe). Montaż i ekspozycja repliki samolotu Fokker była częściąpolsko-czeskiego mikroprojektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov”. W jego ramach przygotowano również wystawę poświęconą historii „Czerwonego Barona” i Igo Etricha oraz wizytę dziennikarzy i blogerów turystycznych z Polski i Czech.

KWIECIEŃ

Strajk nauczycieli

W poniedziałek, 8 kwietnia, rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego również  część nauczycieli z oświatowej Solidarności oraz nauczyciele niezrzeszeni w związkach.
Od pierwszego dnia istniało duże prawdopodobieństwo, że w wielu szkołach nie uda się przeprowadzić egzaminu gimnazjalnego. W środę, 10 kwietnia, na uczniów czekała część  humanistyczna. – W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń. Sytuacja dotyczyła egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie, który rozpoczął się o godz. 9:00. Sprawą zajęły się kuratoria oświaty, które dopiero dziś otrzymały zgłoszenie od dyrektorów szkół o tej sytuacji i natychmiast uzupełniły składy zespołów nadzorujących do kolejnej części egzaminu. Z kolei do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpili o godz. 11:00. Egzamin nie został przeprowadzony jedynie w jednej szkole w całym kraju. Sprawa jest wyjaśniania przez kuratorium oświaty – informowało na bieżąco Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na liście nie było żadnej placówki ze Świdnicy i powiatu świdnickiego.

Poznaliśmy mistrzów gastronomii

Kinga Policht i Julia Pietruszka z SP im. Anny  Jenke w Mrowinach zwyciężyły w pierwszej edycji konkursu kulinarnego Mistrz Gastronomii.
Jego organizatorem były Szkoła Podstawowa nr 8, zespół Szkół nr 1w oraz Stacja Sanitrno-Epidemiologiczną w Świdnicy. Patronat nad konkursem objęła nasza gazeta. Pomysł imprezy był inicjatywą Doroty Kocoń i pani Barbary Bilańskiej- Świerzko. Konkurs skierowany był do uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych powiatu świdnickiego. Do współzawodnictwa przystąpiły: SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy, SP nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy, SP nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Świdnicy, SP nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, SP nr 105 w Świdnicy, SP nr 315 w Świdnicy, SP im.  Jana Pawła II w Grodziszczu oraz SP im. Anny Jenke w Mrowinach. Tytuł mistrza gastronomii wywalczyły Kinga Policht i Julia Pietruszka – SP im. Anny Jenke w Mrowinach. Na drugim miejscu podium stanęli: Michał  Hardy i Maja Jewuła – SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi  w Świdnicy a trzecie zajęła drużyna w składzie: Julia Fitrzyk i Hanna Karpińska-SP nr 8  w Świdnicy. Wyróżnienia trafiły do rąk zespołów, które reprezentowały:  Oliwia Ciosek i Anna Piskorz-SP nr 4  w Świdnicy, Emilia Orłowska i Magdalena Rudownik –SP nr 105 w Świdnicy, Aleksandra Waligóra i Martyna Turek – SP Grodziszczu, Aleksandra Dobrowolska i Malwina Kossowska – SP nr 8 w Świdnicy, Melania Mielcarek i Zofia Miłkowska – SP nr 8 w Świdnicy. Nagrodami dla wyróżnionych były albumy przekazane przez redakcję Wiadomości Świdnickich autorstwa Andrzeja Dobkiewicza.

Kampania ruszyła pełną parą

Kandydaci z okręgu Dolnego Śląska i Opolszczyzny rozpoczęli oficjalnie kampanie do Europarlamentu.
W środę, 17 kwietnia, swoją drużynę w rynku przedstawiła Koalicja Europejska. Na spotkaniu nie było liderki listy Janiny Ochojskiej, która w tym dniu poinformowała za pomocą portali społecznościowych, że diagnozowano u niej nowotwór piersi. Oświadczyła też, że nie zrezygnuje ze startu w wyborach. Kilka dni wcześniej swoich kandydatów w Świdnicy przedstawiła Wiosna. Jedynką na  liście Roberta Biedronia był jego partner dr Krzysztof Śmiszek. On, gdy spotkał się z dziennikarzami podkreślał, że do Brukseli członkowie Wiosny idą, aby zmienić charakter i rozmowę w Unii. – Widzimy, że u bram stoją populiści grający na fobiach i nienawiści. Damy konkrety, a nie abstrakcyjne hasła – zapewniał wyborców i przedstawicieli mediów. W majowych wyborach startowali również m.in. minister Beata Kempa oraz minister Anna Zalewska.
Ostatecznie mandaty wywalczyli: Jarosław DudaBeata Kempa, Janina Ochojska, Anna Zalewska.

MAJ

Ucieczkę skończył na kościelnym murze

Stracił panowanie nad pojazdem i poprzez bramę dla ruchu pieszego wjechał na teren kościoła w miejscowości Makowice. 17-latek został zatrzymany po pościgu.
Do zdarzenia doszło 30 maja na terenie gminy Świdnica. Podczas patrolowania rejonu gminy, w miejscowości Opoczka około godz. 21.00 mundurowi zauważyli samochód osobowy marki VW Golf. Kierowca tego pojazdu na widok radiowozu zaczął wykonywać nerwowe manewry pojazdem, co wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy. W związku z tym policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli. – Funkcjonariusze nakazali kierującemu zatrzymanie samochodu, używając do tego sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Ale ani sygnały świetlne ani dźwiękowe mające na celu zatrzymanie pojazdu do kontroli nie nakłoniły kierowcy do zdjęcia nogi z gazu – widząc radiowóz rozpoczął on ucieczkę. Policjanci podjęli pościg za uciekinierem oznakowanym radiowozem z włączonymi sygnałami pojazdu uprzywilejowanego. Pirat drogowy najwyraźniej przecenił swoje umiejętności, mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i poprzez bramę dla ruchu pieszego wjechał na teren kościoła w miejscowości Makowice.17-latek, który siedział za kierownicą jak i jego 15-letnia pasażerka nie doznali żadnych obrażeń ciała. Jak szybko ustalili policjanci młody mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. 

Przywiozła go karetka, zmarł za szpitalem

Wyszedł z placówki i został znaleziony martwy w przyszpitalnych zaroślach.
Mieszkaniec Świdnicy do szpitala „Latawiec” został przywieziony karetką pogotowia w sobotę 4 maja o godzinie 7.00 rano. Z ustaleń wynikało, że został uderzony konarem drzewa i uskarżał się na bóle w okolicach żeber i klatki piersiowej.  Przeprowadzono mu badania RTG płuc i RTG żeber, po czym ujawniono uraz w okolicach żeber i zlecono dodatkowe badania. 33-latkowi nie udało się jednak wykonać dalszej diagnostyki, ponieważ, jak ustalono, miał nie czekać na kolejne badania i wyjść ze szpitala. Jego zwłoki odkryła dzień później, 5 maja przypadkowa osoba. Około godz. 14.00 w zaroślach, na terenie należącym do świdnickiego szpitala, zobaczyła leżącego mężczyznę i wezwała pomoc. W czwartek, 9 maja została przeprowadzona sekcja zwłok.  Przyczyną zgonu mężczyzny była ostra niewydolność oddechowa.

CZERWIEC

Poznaliśmy raport kontroli CBA

– Pracownicy urzędu przyczynili się do wyrządzenia szkody w majątku Gminy o wartości nie mniejszej niż 1 409 122,76 zł brutto – można było przeczytać  w protokole pokontrolnym Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w okresie od 19 kwietnia 2018 r. do 27 maja 2019 r., prowadziło czynności związane z postępowaniem kontrolnym w sprawie przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy.
„W wyniku zrealizowanych czynności ustalono, że pracownicy Zamawiającego nie dopełnili obowiązku właściwego przygotowania procesu inwestycyjnego, a ponadto stwierdzono, że nadzór nad pracą wykonawców i przebiegiem tej inwestycji był realizowany w sposób niewłaściwy. W ocenie kontrolujących, wskazane okoliczności spowodowały, iż pracownicy urzędu przyczynili się do wyrządzenia szkody w majątku Gminy o wartości nie mniejszej niż 1 409 122,76 zł brutto” – można było przeczytać w komunikacie CBA.  Lista zastrzeżeń była długa. Wśród nich – zdaniem kontrolującego – bezumowne zlecenie wykonania istotnych modyfikacji w projekcie stadionu względem szczegółowych parametrów tego obiektu, które określono w dokumentacji przetargowej i umowie zawartej z wykonawcą prac projektowych oraz niezastosowania się do szczegółowych wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co miało dopuść do udzielenia zamówienia na usługi projektowe w inwestycji – jednostce, która posiadała ograniczoną zdolność do właściwego zrealizowania tego świadczenia, oraz która zarówno w przebiegu postępowania przetargowego, jak i w trakcie realizowania zamówienia podejmowała się czynności, które poważnie podważały jej rzetelność. Ustalono również, że o powstałym naruszeniu przepisów prawa wielokrotnie i skutecznie byli informowani pracownicy Urzędu, a mimo to długookresowo nie podejmowali żadnych skutecznych działań, które spowodowałyby usunięcie tych naruszeń. Urzędnicy nie zgodzili się ze stanowiskiem kontrolującego w zakresie zgłoszonych przez niego zastrzeżeń.

Zabójstwo, które wstrząsnęło Polską

W lesie pod Żarowem znaleziono ciało 10-letniej Kristiny z Mrowin. Przyczyną zgonu dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej oraz szyi.
10-letnia Kristina wyszła w czwartek 13 czerwca około godziny 13.00 ze szkoły w Mrowinach i poruszała się w stronę domu. Gdy po kilku godzinach nie dotarła na miejsce, rodzina zwróciła się z apelem o pomoc w poszukiwaniach córki. Zawiadomienie o zaginięciu zostało również zgłoszone na policję. Jeszcze tego samego dnia akcję przerwano, ale służby nie chciały wówczas podać przyczyn wstrzymania poszukiwań. Na miejscu pojawił się prokurator, który dopiero później poinformował, że w lesie pod Imbramowicami znaleziono ciało dziewczynki. Nie potwierdził jednak, że zwłoki należą do poszukiwanego dziecka. – Ciało zobaczyła przypadkowa osoba, która spacerowała w tamtym rejonie – informował wówczas redakcję Marek Rusin, prokurator rejonowy. Dopiero piątkowe wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że znaleziona w lesie dziewczynka to zaginiona 10-letnia Kristina.
Na miejscu przeprowadzano intensywne czynności wyjaśniające. Pracowali policjanci zarówno ze Świdnicy, jak i z Wrocławia oraz prokurator. Podczas oględzin ujawniono obrażenia zewnętrzne wskazujące na udział osób trzecich oraz to, że dziewczynka została pozbawiona życia w wyniku zabójstwa. Zarzuty usłyszał 22-latek z Wrocławia. Znał dziewczynkę i jej  rodzinę. Podczas jego przesłuchiwania w świdnickiej prokuraturze, wokół budynku zgromadzili się wzburzeni mieszkańcy. Z kamieniami w rękach czekali, aż Jakub A. pojawi się na zewnątrz. Samosądowi zapobiegli policjanci, którzy wyprowadzili w nocy mężczyznę  bocznym wyjściem.

LIPIEC

Awanse na 100-lecie Policji

Ponad 70 funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie podczas akademii, która odbyła się z okazji 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Była to również okazja do wręczenia odznaczeń, listów gratulacyjnych, odznaczeń związkowych oraz nagród finansowych  ufundowanych przez samorządy.
Obchody Święta Policji rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele na Osiedlu Zarzecze w Świdnicy, koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Adama Bałabucha. O godz. 13.00 w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy zebrali się policjanci oraz pracownicy cywilni garnizonu świdnickiego, a także zaproszeni goście. Na uroczystość przybyli zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu podinsp. Robert Frąckowiak, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Bałabuch wraz z duchowieństwem, wicestarosta powiatu, gospodarze poszczególnych miast i gmin. przedstawiciele NSZZP we Wrocławiu, przedstawiciele służb mundurowych. Wśród przybyłych gości nie zabrakło też przedstawicielek Koła Ligi Kobiet Polskich oraz emerytów policyjnych oraz rodzin awansowanych i nagrodzonych policjantów i pracowników cywilnych. –  Bycie policjantem to powód do dumy, ale też duże zobowiązanie, bo służba wymaga poświęceń, nie tylko ze strony policjantów, ale także ich rodzin – mówił podinsp. Andrzej Dobies, komendant powiatowy świdnickiej policji. Głos zabrał także zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu podinsp. Robert Frąckowiak, który  przy tej wyjątkowej, historycznej okazji jaką jest 100. rocznica powstania Policji Państwowej, podziękował  wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom świdnickiej komendy.

Wystartowało Eko Targowisko

Świeże jaja, warzywa, domowy makaron, miody, soki tłoczone za zimno, zioła i przyprawy – w  Pszennie wystartowało Eko Targowisko. Wśród wystawców byliproducenci produktów rolnych, produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL) oraz wytwórcy wyrobów rzemieślniczych pochodzących z gospodarstwa lub samodzielnie pozyskanych.
Targowisko zlokalizowane jest w Pszennie przy ul. Kolejowej 1. Czynne jest latem, w soboty z wyjątkiem świąt przypadających na ten dzień od godziny 7.00 do godziny 14.00  (wyjątek stanowią wcześniej zaplanowane imprezy okolicznościowe odbywające się na terenie boiska sportowego uniemożliwiające otwarcie targowiska). Uprawnionymi do prowadzenia handlu na targowisku są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogące uczestniczyć w obrocie handlowym tj.: producenci produktów rolnych, producenci produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL), wytwórcy wyrobów rzemieślniczych, przy czym sprzedawane wyroby powinny pochodzić z gospodarstwa lub samodzielnie pozyskane np.: zioła, kwiaty, elementy przyrody nieożywionej. W przypadku rzemiosła użytkowego wykonane przedmioty muszą być wykonane z wykorzystaniem naturalnych surowców. Zabroniony został handel: odzieżą, obuwiem, chemią,  napojami alkoholowymi, naftą, benzyną, spirytusem, smarami, środkami farmakologicznymi, materiałami medycznymi, bronią, amunicją oraz materiałami wybuchowymi i pirotechnicznymi, obcą walutą i papierami wartościowymi, żywymi zwierzętami, świeżymi i suszonymi grzybami nieposiadającymi atestów określonych przez odrębne przepisy oraz innymi artykułami, których sprzedaż jest zabroniona lub regulowana w sposób szczególny przez odrębne przepisy.

Sudety 2030

Ponad 100 samorządowców wzięło udział w walnym zgromadzeniu sygnatariuszy Sudety 2030, które odbyło się w sali narad USC w Świdnicy.
Sygnatariusze Porozumienia Sudety 2030 zabiegają w instytucjach unijnych i administracji rządowej o środki finansowe na dalszy rozwój subregionów: wałbrzyskiego i jeleniogórskiego w przyszłej perspektywie unijnej, w sytuacji, kiedy województwo dolnośląskie znalazło się  w grupie obszarów przejściowych. Uznano, że jest to dobry czas do odbycia wspólnej dyskusji na temat planu dalszych działań, jakie powinno się wspólnie podejmować w celu zapewnienia obu subregionom, tak mocno odstającym w rozwoju gospodarczym od pozostałych części województwa dolnośląskiego, satysfakcjonujących środków finansowych, umożliwiających ich dalszy rozwój. W części głównej zgromadzenia przedstawione zostały postulaty i oczekiwania w stosunku do zarządu województwa, związane z dalszymi działaniami władz samorządu wojewódzkiego w celu pozyskania środków na rozwój subregionów. Podpisane zostały także zmodyfikowane dokumenty: porozumienia oraz regulaminu sygnatariuszy Sudety 2030. Zaplanowano również przyjęcie wniosku w sprawie zmiany zasad wsparcia w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej.
W inicjatywie Sudety 2030 uczestniczyło 107 samorządowców reprezentujących różne opcje polityczne. Zjednoczeni są oni w działaniach wokół wspólnej idei – poprawy warunków życia mieszkańców południa Dolnego Śląska. Sygnatariusze wykorzystując własne doświadczenia dążą do dalszego budowania realnego poparcia dla realizacji celów rozwojowych, zapisanych zarówno w Deklaracji Sudeckiej jak i Strategii Rozwoju „Sudety 2030”.

SIERPIEŃ

Zdrowo, smacznie i ekologicznie

„Olej rzepakowy Keslera” zwycięzcą konkursu na najlepszy produkt żywieniowy targów Zdrowie ma Smak.  – Wlewam go przez lejek. Żadnych nalewaków czy filtrów. Mój olej powstaje, jak ciasto babci czyli od serca – podkreślał zwycięzca.
Organizatorami imprezy, która odbyła się na świdnickim Rynku było Starostwo Powiatowe w Świdnicy.  – To już kolejna, trzynasta edycja naszej imprezy oraz festiwalu piwa rzemieślniczego. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj wszystko to, co pozwoli Wam przeżyć wspaniałe doznania kulinarne i artystyczne – powiedział otwierając targi starosta Piotr Fedorowicz.  Chwilę później wręczył nagrody wyróżnionym i zwycięzcom konkursu na najlepszy produkt żywieniowy. Bezapelacyjnie wygrał Franciszek Kesler, który prowadzi w Starym Lubiejewie koło Ostrowi Mazowieckiej gospodarstwo rolne. Zajmuje się tłoczeniem na zimno oleju rzepakowego, który dzięki swoim walorom smakowym i zapachowym jest już bardzo rozpoznawalny.  Produkt zdobył wiele prestiżowych nagród. Olej Franciszka Keslera doceniają szefowie kuchni znanych restauracji  oraz duże grono odbiorców z całej Polski. Podczas trzydniowych targów mieszkańcy i goście odwiedzający Świdnicę mogli spróbować wielu ekologicznych produktów. Celem każdej edycji targów „Zdrowie ma smak” jest propagowanie  tzw. „zdrowej” żywności, edukacja uczestników w zakresie zasad racjonalnego odżywiania, promowanie zdrowego stylu życia oraz ekspozycja produktów regionalnych i ekologicznych. Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych z Polski, Ukrainy i Gruzji. Imprezie towarzyszył  Festiwal Piw Rzemieślniczych.

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!

Uroczystą Mszą Świętą w Katedrze rozpoczęły się świdnickie obchody Święta Wojska Polskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. – 80 lat temu o tej porze Polska i Europa żyła strachem okropnej wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku napaścią Niemiec hitlerowskich na nasz kraj – rozpoczął Tadeusz Bortnik, prowadzący uroczystość. – Wojsko Polskie walczyło na miarę swoich możliwości. 17 września 1939 roku uderzyli na nas Sowieci, którzy nigdy nie zapomnieli, jak przegrali w sierpniu 1920 roku w słynnej Bitwie Warszawskiej. Żołnierze Wojska Polskiego spełnili rzetelnie swój patriotyczny obowiązek. Mój ojciec w sierpniu otrzymał wezwanie do wojska i wyruszył do swojej jednostki. Będę o tym pamiętać do końca życia. Cześć Im za to, i chwała  – mówił Tadeusz Bortnik. Po przemówieniu prezydent miasta Świdnicy oraz krótkim występie artystycznym Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, zebrani goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości orkiestra odegrała Rotę.

WRZESIEŃ

Premier odwiedził Świdnicę

Mateusz Morawiecki spotkał się na placu Jana Pawła II z mieszkańcami naszego miasta.
Dziękuje za przyjęcie, za piękne przyjęcie w tak pięknym mieście, jakim jest  Świdnica. Jadąc tutaj widziałem ulicę o pięknej nazwie Miłego Dnia więc życzę Miłego dnia, Wam i Polsce, żeby jej i Wasza przyszłość była jak najlepsza – rozpoczął premier wzbudzając burzę oklasków wśród swoich sympatyków.   W dalszej części przemówienia Prezes Rady Ministrów skupił się na polskości i gospodarce. – Pierwszą rzecz, którą trzeba było postawić na nogach to obrona naszych ideałów i prawdy historycznej.  Kto by przypuszczał jeszcze trzy, cztery lata temu, przeczytajcie przemówienie prezydenta Niemiec z Wielunia, pełne przyznanie racji Polski jeśli chodzi o prawdę historyczną związaną z  II wojną światową. Będziemy bronili zawsze dobrego imienia kultury, tradycji i polskiej wiary. Postawiliśmy też na nogach rozwój i przyszłość, normalność dla każdego Polaka. Tym, którym żyło się bardzo skromnie, którzy ledwo co wiązali koniec z końcem.  Dlatego wdrożyliśmy wielkie programy społeczne, rozpoczęliśmy  rewolucje godności. Od 1 lipca wdrożyliśmy 500 złotych na każde dziecko, a przecież nawet tego nie obiecywaliśmy. Zrobiliśmy to, bo jesteśmy wiarygodni  – mówił do licznie zebranych uczestników Mateusz Morawiecki

Seniorzy przejęli Świdnicę

Uroczystym korowodem rozpoczęły się Dni Seniora w Świdnicy. Przez ponad miesiąc na wszystkich uczestników czekał szereg zajęć.
Pierwszym punktem programu były warsztaty kapeluszowe, których efekt można było podziwiać na świdnickim Rynku. Kapelusze seniorów, którzy przeszli w defiladzie zdobiły kwiaty, kokardy, wstążki i różnego rodzaju dodatki, które wzbudzały zachwyt mieszkańców. Kilkudziesięcioosobową „Defiladę Uśmiechu” do teatru odprowadziła Orkiestra Dęta Music Label. Tam seniorzy przejęli klucze do miasta. – Motto “Seniorze – pokaż się” to bardzo fajne hasło, które powinno trafić do nas wszystkich. Wykorzystajmy te pięć tygodni, które nam Senior-WIGOR i inni przygotowali. Tak wiele imprez, wycieczek, wyjazdów, że każdy może z tego skorzystać. Motto świdnickiej Rady Seniorów to “jak odciągnąć seniora od telewizora” i to jest właśnie sposób – podkreślał Marian Wilczyński, przewodniczący Rady Seniorów w Świdnicy, odbierając symboliczne klucze do Świdnicy.

Poznaliśmy mistrza ortografii

Adam Mżyk zwycięzcą Świdnickiego Dyktanda, które przeprowadzono w sali narad Urzędu Miejskiego.  Do rywalizacjo o tytuł najlepszego z najlepszych stanęło ponad 30 osób. Organizatorem dyktanda była Liga Kobiet Polskich.
Zarówno zwycięzca, jak i Jolanta Jadowska, która zajęła drugie miejsce, nie popełnili żadnego błędu ortograficznego. O wyniku przesądziła mniejsza ilość pomyłek interpunkcyjnych. Jak przyznał zwycięzca, do dyktanda specjalnie się nie przygotowywał.  – Przyszedłem z marszu. Rano chwilę poczytałem o wyjątkach – mówił Adam Mżyk. Przyznał, że od małego dużo czytał i wyróżniał się w szkole znajomością języka polskiego. Podkreślił, że w przyszłym roku chętnie przyjdzie sprawdzić się ponownie. Na najniższym, trzecim stopniu podium, stanął Tomasz Lewicki.

PAŹDZIERNIK

„Zalogowani” po raz czwarty

Prawie 200 ósmoklasistów z dziesięciu szkół podstawowych zgłosiło się do czwartej  edycji konkursu „Zalogowani”, organizowanego przez świdnicki magistrat w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”.
Przez cały rok szkolny uczniowie odwiedzają lokalne firmy, biorą udział w warsztatach z doradztwa zawodowego i w spotkaniach ekonomicznych. Próbują swoich sił, rozwiązując zadania w formie e-bonusów oraz zmierzą się w miejskiej grze ekonomicznej. Za każdą aktywność zdobywają punkty, a ci z najwyższą ich liczbą zaprezentują przed komisją konkursową własny pomysł na biznes w Świdnicy. Zwycięzcy otrzymają stypendia oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. – Nasz konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród uczestników, ale także firm, które coraz chętniej zostają partnerami projektu. W tegorocznej edycji współpracę z nami podjęło prawie 20 lokalnych przedsiębiorców, którym równie mocno, jak nam, zależy na budowaniu wizerunku Świdnicy jako dobrego miejsca do życia i pracy – mówi Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Konkurs „Zalogowani” jest jednym z elementów programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, który ma na celu zachęcenie młodych ludzi do zamieszkania i podjęcia pracy w Świdnicy i okolicach, oraz kształcenie ich w kierunkach przydatnych lokalnym przedsiębiorcom.

„Miasta powinny tonąć w zieleni”

Ogromne kontrowersje wzbudziła planowana wycinka drzew związana z rewitalizacją Parku Młodzieżowego. Dlatego redakcja Wiadomości Świdnickich postanowiła pomóc obu stronom – miastu, które chce wykorzystać otrzymaną dotację oraz ekologom, których zdaniem planowania wycinka drzew jest za duża i nieprzemyślana.
Według pierwszych założeń, pod topór miało trafić 25% drzew, co dawało ponad 700 sztuk. Podczas spotkania informacyjnego w UM urzędnicy poinformowali, że liczba ta będzie o połowę mniejsza.  Chcąc rozwiać wątpliwości zorganizowaliśmy debatę, na którą zaprosiliśmy specjalistów z Warszawy i Wrocławia. Osoby, które w swoim środowisku mają bardzo duży autorytet. Do organizacji debaty przyłączył się portal Swidnica24.pl. Przez ponad godzinę zaproszeni goście szeroko omówili wszystkie aspekty związane z ekologią i ochroną drzewostanu, Udzieli również wielu fachowych porad i wskazówek. Niestety prezydent Świdnicy odrzuciła nasze zaproszenie i nie wzięła udziału w debacie.

LISTOPAD

Świdniczanie uczcili Niepodległą

Mieszkańcy naszego miasta  świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchodom, jak co roku, towarzyszyły występy dzieci i młodzieży oraz Bieg Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Katedrze, którą odprawił bp Ignacy Dec. Po wyjściu na plac Jana Pawła II, zebranych gości w imieniu gospodarzy, Prezydent Miasta Świdnicy i Starosty Powiatu Świdnickiego, powitał i wezwał do odśpiewania hymnu Piotr Pamuła.
„Będziemy znowu mieszkać w swoim domu, będziemy chodzić po swych własnych schodach” rozpoczęła gospodarz Świdnicy cytując Leopolda Staffa. Do szanowania wolności wzywał również Piotr Fedorowicz, Starosta Powiatu Świdnickiego. – Czas fetowania setnego jubileuszu odzyskania wolności przeszedł już do historii. To, jak przez cały 2018 rok świętowaliśmy i wspominaliśmy wydarzenia sprzed wieków niewątpliwie dowodzi wielkiego Polaków przywiązania do wolności. Mimo, iż dzisiejsza rocznica już nie tak okrągła, to na okrągło, choćby przed 30 laty, wolność tę odzyskiwaliśmy ponownie – mówił. Po  przemówieniach gospodarzy miasta i powiatu zebrani goście obejrzeli występ pt. „Opowiedz nam Ojczyzno” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat i Mały Jubilat ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, Studia Piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury. Wieniec od mieszkańców miasta Świdnica i powiatu świdnickiego, w hołdzie wszystkim bohaterom walczącym o Niepodległość Polski złożyli pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim gospodarze oraz przedstawiciele związków kombatanckich: Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków Koło Ziemi Świdnickiej, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz świdniccy harcerze. Kwiaty złożyli również zebrani goście oraz sami mieszkańcy Świdnicy.

Dzień pracownika socjalnego

W sali widowiskowej przy ul. Pionierów odbyły się obchody Dnia Pracownika Socjalnego połączone z jubileuszem XX-lecia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Na uroczystości przybyli pracownicy socjalni z gminnych ośrodków pomocy społecznej, pracownicy PCPR, samorządowcy oraz członkowie i sympatycy stowarzyszeń niosących pomoc osobom niepełnosprawnym i potrzebującym. Zgromadzonych powitał wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa. Kolejnym punktem uroczystości był wykład Alicji Synowskiej, członka zarządu powiatu, na temat 20 lat pomocy społecznej w powiecie świdnickim.
– Wszystko zaczęło się w styczniu 1999 roku. Wówczas rada powiatu powołała Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Mieściło się w czterech pomieszczeniach, a pracowało 9 pracowników. W tej chwili PCPR to już 33 osoby. Zespół profesjonalistów pracujących w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Wałbrzyskiej. Zmieniło się miejsce i warunki, które cały czas staramy się poprawiać – rozpoczęła Alicja Synowska.  Podkreślała, że placówka, którą zarządza powiat świdnicki działa w trzech głównych obszarach: pieczy zastępczej, wsparcia specjalistycznego dla osób w kryzie oraz opieki i wsparcia osób niepełnosprawnych. Po wykładzie na scenie zaprezentowała się grupa teatralna „Na pżekur” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Kolejnym wykładowcą obchodów był prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko, pedagog i socjolog, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, który w bardzo ekspresyjny sposób przedstawił zgromadzonym wykład na temat „Zachowania ryzykowne a psychospołeczna i moralna kondycja dzieci i młodzieży”. Ostatnim punktem obchodów były podziękowania i nagrody dla pracowników socjalnych z terenu Powiatu Świdnickiego. Podczas całej uroczystości zgromadzonym czas umilał zespół Futyma Oktet.

GRUDZIEŃ

Mamy dwóch wiceministrów

Wojciech Murdzek, były i długoletni prezydent Świdnicy został wiceministrem rozwoju.  – To dla mnie ogromny zaszczyt i mobilizacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy – napisał po otrzymaniu nominacji.  To nie jedyna nominacja w tamtych dniach. Pochodzący ze Świebodzic poseł Ireneusz Zyska został wiceministrem klimatu.
W ubiegłym roku Wojciech Murdzek ponownie został wybrany do Sejmu IX kadencji z listy PiS w Wałbrzychu. Od 2015 do 2019 r., również z listy PiS, był parlamentarzystą reprezentującym nasz okręg wyborczy. Przewodniczył m.in. sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju; finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. To nie jedyny polityczny awans z naszego okręgu. Premier Mateusz Morawiecki powołał dwóch wiceministrów klimatu. Sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu został mieszkający w Świebodzicach Ireneusz Zyska, a nominację na stanowisko podsekretarza stanu otrzymał Adam Guibourgé-Czetwertyński.  Świebodziczanin w wyborach parlamentarnych w 2015 roku został wybrany posłem na Sejm RP z okręgu wałbrzyskiego. W Sejmie RP VIII kadencji pracował w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w ramach której przewodniczył pracom podkomisji stałej ds. polityki regionalnej. Pracował także w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W marcu 2016 roku został powołany na członka Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów.

Bierzmy z nich przykład

Największą i najlepszą nagrodą jest dla nich uśmiech osoby, której pomagają i słowo „dziękuję”. W grudniu miasto podziękowało i wyróżniło tych, którzy każdego dnia bezinteresownie niosą pomoc.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza podczas uroczystej gali wręczono nagrody oraz podziękowano za bezinteresowne niesienie pomocy świdnickim wolontariuszom i organizacjom pozarządowym. Tytuł „Świdnickiego Wolontariusza Roku 2019” otrzymali: Wanda SulikowskaMikołaj Bobowski, Zofia Wychowanek, Krystyna Jankotowicz, Maria Kociuba oraz Julia Kot. Tytuł Świdnickiej Aktywnej Organizacji Pozarządowej Roku 2019” trafił do: Fundacji „Ładne Historie”, 2. Towarzystwa Miłośników Lwowa I Kresów Południowo Wschodnich, Świdnickiej Grupy Biegowej Oraz Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonki. W konkursie „Świdnickie Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” nagrodzeni zostali: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Świdnickiego Stowarzyszenia Oświatowego „Bliżej Dziecka” – Główna nagroda – nagroda rzeczowa w wysokości 2000 zł brutto, Szkolny Klub Wolontariusza noszący nazwę „W głowie się nie mieści” działający przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków – wyróżnienie (nagroda rzeczowa w wysokości 500 zł brutto) i  „Szydełkomaniaczki” – nieformalna grupa wolontariuszy – wyróżnienie (nagroda rzeczowa w wysokości 500 zł brutto).

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *