Szukasz Pracy? – Zrób wrażenie

Jesteś w trakcie poszukiwania pracy? Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Poniżej prezentujemy kilka rad, które mogą Ci się przydać przy rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Odpowiadaj tylko na te ogłoszenia, do których rzeczywiście posiadasz kwalifikacje.

2. Pisz prawdę w CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej doświadczony konsultant wychwyci wszystkie Twoje braki. Zadbaj również o to, aby Twoje CV było aktualne.

3. Przygotuj wiadomości o Twoim potencjalnym pracodawcy. Wykaż, że jesteś naprawdę zainteresowany tą pracą. Jeśli kandydat ma informacje o firmie, do której przyszedł na rozmowę o pracę, to znaczy, że rzeczywiście jest nią zainteresowany, a nie zalicza tylko kolejnego spotkania. Ponadto pracodawca dokładnie się przygotował do rozmowy poznając CV kandydata. Warto odwdzięczyć się tym samym i wykazać zainteresowanie przyszłym pracodawcą.

4. Nie przygotowuj sobie wyuczonych kwestii. Odpowiadaj na pytania rzeczowo i konkretnie. Możesz mówić o swoim hobby, ale nie zagłębiaj się w życie osobiste.

5. Podczas rozmowy mogą paść tzw. luźne pytania: jak spędzasz wolny czas, jak reagujesz na stres itp. Odpowiadaj zgodnie z prawdą, to też ocena Twoich predyspozycji do danej pracy.

6. Bądź przygotowany na pytanie o finanse. Warto dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania finansowe, bo takie pytanie zawsze w rozmowie pada.

7. Musisz wiedzieć, co umiesz i co chcesz robić. Nie zaczynaj rozmowy kwalifikacyjnej od słów „zgodzę się na każdą pracę”. Gdy kandydat deklaruje, że zgodzi się na każdą pracę, to później okazuje się, że nie wszystkie propozycje mu odpowiadają.

8. Umiej odpowiedzieć na pytanie: „Co chce pan robić za trzy lata”. Konsultant chciałby wiedzieć, czy interesuje Cię własny rozwój.

9. Przyjdź o wyznaczonej godzinie, nie spóźniaj się, ale też nie przychodź za wcześnie.

10. Zadbaj o swoją higienę i bądź schludnie ubrany. Przy pierwszym spotkaniu pracodawca wyrabia sobie opinię o kandydacie i trudno ją będzie potem zmienić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *