Piłka Nożna, Sport

Szczyt dla Foto Higieny, dziesięć goli AKS-u

Za piłkarzami Polonii-Stali Świdnica najważniejszy pojedynek jesieni. W Marcinkowicach zmierzyli się liderem – Foto Higieną Gać. Pechowa porażka 1:2 po ciekawym meczu oznacza powiększenie straty do lidera do siedmiu punktów. Pozostałe zespoły z powiatu świdnickiego wygrały. O strzelecki rekord pokusił się AKS Strzegom, który 10:1 rozgromił Granicę Bogatynia.

polonia_karolina (2)

Foto Higiena Gać – Polonia-Stal Świdnica 2:1 (1:1)
Bramki: 1:0 Wróbel 13′, 1:1 Klemiński 21′ 2:1 Kalinowski 88′
Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, Salamon, Klemiński, Ł. Kot, Sowa, Szuba (88′ Gładysz), Łuszkiewicz (73′ Szczygieł), Jagieła, Borowy, Myrta (84′ Mazanka)

MKP Wołów – Karolina Jaworzyna 1:2 (0:2)
Bramki: 0:1 Rogowski 15′, 0:2 Rakowski (samobójczy) 44′, 1:2 Ramiączek 84′
Karolina: Wajdzik – M. Rosiak, Salamon, Mrowiec, Czernicki, J. Rosiak (46′ Roszak), Rogowski (46′ Tatuśko), Mróz (78′ Stanoch), Ptak (87′ Adamowicz), Borowy (64′ Krawczyk), Ignatowicz (61′ D. Tymcik)

Victoria Świebodzice – Orzeł Ząbkowice 2:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Olejarnik 47′, 1:1 Jędrasiewicz 57′, 2:1 Borowiec 66′
Victoria: Bielak – Szyszka, Borgoń, Jędrasiewicz, Zyl, Błaszczak, Sadowski, K. Drąg, Słapek (85′ Michnicki), Traczykowski, Bałut (60′ Borowiec)

AKS Strzegom – Granica Bogatynia 10:1 (1:0)
Bramki: 1:0 M. Wasilewski 45′, 2:0 (samobójczy), 3:0 A. Wasilewiski, 4:0 Sobczyk, 5:0 Durajczyk, 6:0 D. Krzyżanowski, 7:0 M. Wasilewski, 8:0 A. Wasilewski (karny), 9:0 D. Krzyżanowski, 9:1, 10:1 Sudoł
AKS: Kretkowski – Durajczyk (Sabat), Gołąbek, Sudoł, Krupnik, J. Krzyżanowski (D. Krzyżanowski), Sobczak, Domaradzki (Serweciński), Alwin (Kuczma), M. Wasilewski (Uszczyk), A. Wasilewski (Kloc)

Mecz lidera z wiceliderem wschodniej grupy odbył się w Marcinkowicach, bo stadion w Gaci przechodzi remont i Foto Higiena musi tułać się po gościnnych obiektach w okolicy. Szlagier nie zawiódł. To był pojedynek dwóch godnych siebie rywali, w którym każda ze stron miała swoje szanse. Długo zanosiło się, że mecz zakończy się zasłużonym remisem, ale w końcówce szczęście uśmiechnęło się do rywali. W 88. minucie zdobyli drugą bramkę. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do siatki trafił Jakub Kalinowski.  Dla świdniczan była to dopiero pierwsza porażka w tym sezonie.  – Generalnie początki obu połów należały do przeciwników, ale z czasem gra się wyrównywała. Ostatnie piętnaście minut to bardzo otwarta gra z obu stron. Mógł wygrać każdy. Szczęście uśmiechnęło się do gospodarzy – mówił po spotkaniu Mateusz Dzień vel Rakoczy, dyrektor Polonii-Stali.
Gospodarze objęli prowadzenie w trzynastej minucie po niepewnym piąstkowaniu Bartłomieja Kota i zamieszaniu przed jego bramką. Po kilku próbach do siatki z bliska trafił Michał Wróbel. Świdniczanie wyrównali osiem minut później. Piłkę w środku pola odzyskał obrońca Eryk Klemiński, odważnie zabrał się w akcję ofensywną i zakończył ładnym strzałem z dziesięciu metrów.
Najlepsze okazje na przechylenie szali na swoją korzyść biało-zieloni mieli w 58. i 61. minucie. Najpierw Grzegorz Borowy przeniósł piłkę nad poprzeczką – gdyby piłka leciała w światło bramki, zasłonięty golkiper  byłby bez szans. Następnie w dobrej sytuacji niecelnie główkował Robert Myrta.
Szalenie ważne punkty zdobyły Karolina Jaworzyna i Victoria Świebodzice. Dla Karoliny wyjazdowa wygrana 2:1 w Wołowie była pierwszym triumfem na obcym boisku w IV lidze.
Victorii źle układał się mecz z Orłem Ząbkowice, bo na początku drugiej połowy goście objęli prowadzenie. Na szczęście szybko wyrównał Rafał Jędrasiewicz, a gola na wagę trzech punktów zdobył 17-letni Daniel Borowiec. Bramkowa akcja była przedniej urody. Prawą flanką przedarł się Kamil Sadowski. Wrzutkę w pole karne uderzeniem z pierwszej piłki finalizował Artur Słapek, ale futbolówka zatrzymała się na poprzeczce. Do odbitej piłki doskoczył Borowiec i po przytomnym przyjęciu wpakował ją do siatki. – Wyniki był adekwatny do przebiegu meczu – ocenił Maciej Jaworski, trener Victorii. Kierownik zespołu Robert Mazurkiewicz  ubolewał na brak klasycznego napastnika, łowcy bramek. – Łatwo stwarzamy sytuacje, ale mamy kłopoty z ich wykorzystywaniem. Praktycznie w każdym meczu kto inny strzela bramki.
W grupie zachodniej po trzech meczach bez zwycięstwa w końcu przełamał się AKS Strzegom. Podopieczni Jarosława Krzyżanowskiego uczynili to „z przytupem”, bo aż 10:1 rozgromili Granicę Bogatynia. Do przerwy nic nie wskazywało na tak wysokie zwycięstwo, bo miejscowi prowadzili tylko 1:0 po trafieniu 45. minucie W drugiej części worek z bramkami rozwiązał się na dobre, a mniej uważani kibice mogli mieć kłopoty ze zliczeniem wszystkich trafień. Zwycięstwo mogło być wyższe. Wspomnijmy tylko, że Marcin Wasilewski nie wykorzystał rzutu karnego. – Pokazaliśmy w tym spotkaniu pełen profesjonalizm i ambicję. Zagraliśmy kawał dobrego futbolu – mówił po spotkaniu trener Jarosław Krzyżanowski, który wystąpił w wyjściowym składzie AKS-u. – Goście w pierwszej połowie skutecznie utrudniali nam grę. Po zmianie stron opadli z sił, a moi podopieczni skutecznie to wykorzystali.

IV liga, grupa wschodnia
10. kolejka (15-16.10): Foto Higiena Gać – Polonia-Stal Świdnica 2:1  (1:1), Victoria Świebodzice – Orzeł Ząbkowice 2:1 (0:0), MKP Wołów – Karolina Jaworzyna Śl. 1:2 (0:2), Orzeł Sadowice – Pogoń Oleśnica 1:2 (1:2), Bielawianka – GKS Kobierzyce 2:2 (2:1), Unia Bardo Śl. – Piast Nowa Ruda 5:1 (2:0), Bystrzyca Kąty Wrocławskie – Sokół Marcinkowice 1:2 (0:1), Wiwa Goszcz – Sokół Wielka Lipa 3:1 (1:0)

IV liga, grupa zachodnia
10. kolejka (15-16.10): AKS Strzegom – Granica Bogatynia 10:1, Orla Wąsosz – Piast Wykroty 1:1 (1:0), Zamet Przemków – Nysa Zgorzelec 0:0, GKS Warta Bolesławiecka – Orkan Szczedrzykowice 4:0 (1:0), Stal Chocianów – Włókniarz Mirsk 3:1 (1:0), Zagłębie II Lubin – Lotnik Jeżów Sudecki 7:0, Chrobry II Głogów – Karkonosze Jelenia Góra 0:1 (0:0), Sparta Grębocice – Apis Jędrzychowice 1:2

1. Zagłębie II Lubin (s)            10    26    8-2-0    36:4
2. Orkan Szczedrzykowice        10    21    7-0-3    23:11
3. Apis Jędrzychowice (b)        10    22    7-1-2    23:12
4. AKS Strzegom                        10    18    5-3-2    32:14
5. Stal Chocianów (b)                10    17    4-5-1    15:9
6. Orla Wąsosz (b)                     10    16    4-4-2    21:8
7. Karkonosze Jelenia Góra (s)        10    15    4-3-3    15:11
8. Sparta Grębocice (b)            10    14    4-2-4    21:25