Szalona pogoń Szarych Wilków, baraże już pewne!

Nieprawdopodobny hart ducha i charakter pokazali piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica w wyjazdowym meczu ze Spartą Oborniki Wielkopolskie. Świdniczanie wygrali 25:24, chociaż jeszcze na dziesięć minut przed końcem przegrywali pięcioma bramkami. Po tej wygranej Szare Wilki są już pewne co najmniej gry w barażach o awans do I ligi.

Sparta Oborniki Wlkp. – ŚKPR Świdnica 24:25 (14:10)
Przebieg meczu: 5′ 3:0, 10′ 4:4, 15′ 5:5, 20′ 10:8, 25′ 12:9, 30′ 14:10, 35′ 16:12, 40′ 19:13, 45′ 20:17, 50′ 23:18, 55′ 23:22, 60′ 24:25
ŚKPR: Wasilewcz 1, Bajkiewicz – Brygier 8, D. Kijek 5, Piędziak 4, Bieżyński 2, P. Kijek 2, Dębowczyk 2, Chaber 1, Czerwiński, Chmiel
Kary: Sparta 16 minut, ŚKPR 10 minut
Karne: Sparta 3/3, ŚKPR 5/5

W tym sezonie Sparta potrafiła napsuć krwi wyżej notowanym rywalom. AZS Zielona Góra wygrał w Obornikach Śląskich trzema, a Zew Świebodzin dwoma bramkami. Z kretesem przegrały solidne zespoły Żagwi Dzierżoniów i Startu Konin. Świdniczanie spodziewali się więc trudnej przeprawy, ale chyba nie przypuszczali, że przez całe spotkanie będą musieli gonić wynik, a jeden, jedyny raz wyjdą na prowadzenie w tym decydującym momencie – na trzy sekundy przed końcem!
Mecz od początku nie układał się po myśli podopiecznych Grzegorza Garbacza. Sparta zaczęła od prowadzenia 3:0 i chociaż świdniczanie szybko doprowadzili do remisu 4:4, to nie potrafili przełamać rywali. Co więcej, to oni dyktowali warunki gry i do przerwy gospodarze prowadzili 14:10. Po zmianie stron długo nic nie wskazywało na wygraną ŚKPR-u, który momentami tracił nawet sześć bramek. Jeszcze w 50. minucie było 23:18 dla miejscowych, ale finisz Szarych Wilków był imponujący. Świdniczanie zacieśnili obronę i dobrze wykorzystywali okresy gry w przewadze. W 57. minucie doprowadzili do remisu po 23. Sparta jeszcze raz wyszła na prowadzenia, ale dwa ostatnie ciosy zadał ŚKPR.
Autorem złotej bramki był Dariusz Kijek, który zakończył kontrę w drugie tempo przeprowadzoną przez Patryka Dębowczyka i Mateusza Piędziaka. Gospodarze mieli jeszcze trzy sekundy na swoją akcję i zdołali oddać rzut z dystansu. Piłka po rykoszecie omal nie zaskoczyła Tomasza Wasilewicza, który musiał wyciągnąć się jak struna, aby zatrzymać piłkę.
– Taki mecz był nam bardzo potrzebny. Wygraliśmy po wielkiej walce, pokazaliśmy charakter, a zespół udowodnił, że nigdy się nie poddaje. Wszystkim chłopakom należą się podziękowania. W drugiej połowie był okres, że rzucano nam bramki z bardzo łatwych pozycji. W końcówce wreszcie zagraliśmy bardziej twardo w obronie, pomogła bramka, poszły dwie-trzy kontry i wynik zaczął się robić coraz lepszy, a Obornikom zaczęły trząść się ręce – podsumował spotkanie trener Garbacz. – Na pewno był to dla nas jeden z najtrudniejszych meczów w tym sezonie. Dwa razy przegrywaliśmy sześcioma bramkami, ale potrafiliśmy się z tego dźwignąć. Skąd wynikały nasze problemy? Powtórzę słowa trenera, który w przerwie zwrócił nam uwagę, że gramy zbyt statycznie. W ostatniej akcji obroniliśmy piłkę w obronie i zagraliśmy kontrę w drugie tempo. Patryk podał do „Dzikiego”, ten wszedł między dwóch i oddał do mnie. Rzuciłem i wpadło… – dodawał Dariusz Kijek.

II liga piłki ręcznej, grupa 2
21. kolejka (18-19.03): Sparta Oborniki Wlkp. – ŚKPR Świdnica 24:25 (14:10), Start Konin – AZS Zielona Góra (mecz w nd), Astra Nowa Sól – Tęcza Kościan 30:22, Zew Świebodzin – Żagiew Dzierżoniów (mecz w nd), Dziewiątka Legnica – Bór Oborniki Śl. 24:25 (13:12), Lider Swarzędz – Zagłębie II Lubin 26:27 (11:16), Orlik Brzeg – OSiR Komprachcice 25:25 (13:14)
14. Dziewiątka Legnica        21    7    3-1-17    457:545
Następna kolejka (25-26.03): ŚKPR – Astra (sb. 17.00), Zielona Góra – Orlik, Komprachcice – Lider, Zagłębie II – Dziewiątka, Bór – Zew, Żagiew – Sparta, Tęcza – Start