Świętowali z duszą na ramieniu (FOTO)

Dwadzieścia cztery lata liczy sobie świdnicka straż miejska. Dziś w Dniu Straży Gminnej funkcjonariusze przyjmowali przede wszystkim życzenia, by… mogli świętować w kolejnych latach. Ponad pięć tysięcy mieszkańców Świdnicy chce referendum i opowiada się za zlikwidowaniem formacji.

 

Dwadzieścia cztery lata liczy sobie świdnicka straż miejska. Dziś w Dniu Straży Gminnej funkcjonariusze przyjmowali przede wszystkim życzenia, by… mogli świętować w kolejnych latach. Ponad pięć tysięcy mieszkańców Świdnicy chce referendum i opowiada się za zlikwidowaniem formacji.

Skromna uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Były gratulacje, awanse i przemówienia. Wszyscy zabierający głos odnieśli się do niewygodnej sytuacji, w jakiej od kilku tygodni znajdują się świdniccy strażnicy. Komendant Stanisław Rybak podkreślał, że likwidacja straży miejskiej to strata miejsca pracy dla 40 osób. Wskazywał też aspekty ekonomiczne takiej decyzji. – Ktoś i tak będzie musiał wykonywać powierzone nam zadania. Miasto będzie musiało kupić te usługi w policji, w firmach ochroniarskich, a będą one coraz droższe – mówił Rybak i zapewniał, że strażnicy służą mieszkańcom siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

W Polsce jest ostatnio moda na referenda. Wy padliście ofiarą tej mody – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski i zapewnił, że i on i większość radnych sprzeciwiają się pomysłowi likwidacji straży miejskiej.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska pokrzepiła strażników nie tylko ciepłym słowem, ale również nagrodą okolicznościową. Po jej decyzji każdy strażnik otrzyma 500 złotych brutto. Prezydent podkreślała, że straż miejska jest potrzebna i docenia jej pracę, ale też zwracała uwagę, że nie można bagatelizować głosu ponad pięciu tysięcy świdniczan niezadowolonych z pracy straży miejskiej.

Podczas uroczystości szczególne wyróżnienie spotkało Bartosza Ludwika, który otrzymał tytuł Super Strażnika 2015 roku. Nagroda, której pomysłodawcą jest komendant Rybak, przyznawana jest od trzech lat. Trafia do funkcjonariuszy, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki.

Obecnie w świdnickiej straży miejskiej pracuje 40 osób, w tym 33 funkcjonariuszy i 7 pracowników cywilnych (sekcja monitoringu, administracja).

Pierwsze umundurowane patrole straży miejskiej pojawiły się na świdnickich ulicach 1 października 1991 roku. Pierwszym komendantem był Przemysław Perz. Następnie formacji szefował Piotr Kasprzak, a od 1999 roku do dzisiaj Stanisław Rybak

Awanse dla strażników

na stopień inspektora – Robert Boczkowski, Sylwester Koza

na stopień starszego strażnika – Agnieszka Gołacińska, Dorota Mozol

(ramone)

{gallery}galerie/00sm{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *