Świdnica powalczy o rewitalizację

210 na 240 miejsc zajęła Świdnica z fiszką na „Modelową rewitalizację miast”. Zdobyliśmy jedynie 125 punktów. Dla porównania Wrocław, który otwiera listę ma ich 294. Jednak nie oznacza to, że szanse na rewitalizację przepadły.

210 na 240 miejsc zajęła Świdnica z fiszką na „Modelową rewitalizację miast”. Zdobyliśmy jedynie 125 punktów. Dla porównania Wrocław, który otwiera listę ma ich 294. Jednak nie oznacza to, że szanse na rewitalizację przepadły.

 

W kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło konkurs skierowany do jednostek samorządu terytorialnego pt. „Modelowa rewitalizacja miasta”. Wybrane w I etapie konkursu samorządy otrzymają wsparcie merytoryczne. Jednak dopiero w II etapie zapadnie decyzja o rozdysponowaniu 70 milionów pomiędzy wszystkich zabiegających o zewnętrzne wsparcie.

Z wnioskodawcami, których fiszki projektowe zostały wybrane w I etapie konkursu nie jest podpisywana umowa, nie otrzymują oni żadnych środków finansowych. Podmioty te nie otrzymają dotacji automatycznie. Pełne wnioski o przyznanie środków będą podlegały ocenie formalnej i merytorycznej podczas II etapu konkursu. Gmina Miasto Świdnica przystąpiło do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, który umożliwi pozyskanie środków na rewitalizację Świdnicy. Podstawą opracowania dokumentu jest diagnoza mająca na celu wyodrębnienie zdegradowanego obszaru miasta. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie konsultacyjne w sprawie pozyskania danych do opracowania wskaźników Lokalnego Programu Rewitalizacji – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Miasto będzie aplikować o dotacje w konkursie pn. „Przygotowanie programów rewitalizacji na terenie Województwa Dolnośląskiego”, który przygotowuje Wydział Polityki Urzędu Marszałkowskiego. Przedmiotem konkursu jest wsparcie gmin w procesie opracowania i aktualizowania programów rewitalizacji, stanowiących podstawę do ubiegania się o dotację z funduszy Unii Europejskiej. W tym przypadku oprócz pomocy merytorycznej istnieje możliwość otrzymania wsparcia finansowego – dodaje podkreślając, że w przypadku otrzymania wsparcia merytorycznego po wygraniu I etapu konkursu organizowanego przez Ministerstwo, nie mielibyśmy możliwości ubiegania się o środki finansowe w ramach konkursu przygotowywanego przez Urząd Marszałkowski.

 

Więcej w temacie przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

 

Pełna lista

 

mm

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *