Świdnickie muzeum nabyło cenny zegar (FOTO)

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy wzbogaciło się o piękny zegar z końca XVIII wieku, którego wykonawcą jest świdnicki zegarmistrz Johan Andreas Kraus. – Zegar jest wspaniały. To jeden z najcenniejszych zbiorów muzeum – stwierdził Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

zegar muzeum bfg (1)

Prezentacja zegara odbyła się dzisiaj, 22 lutego. Oprócz pracowników muzeum, przedstawicieli miasta i mediów, wzięli w niej udział również członkowie Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Świdnickich: Andrzej Panas (prezes) oraz Jerzy Skonieczny, Sebastian Owczarski i Tomasz Karpiński. – Trudno byłoby kupić ten zegar, gdyby nie pomoc właśnie świdnickiego Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Świdnickich. Bardzo panom dziękuję – mówił Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. – Zegar jest wyjątkowy i został stworzony przez świdniczanina. To bardzo wartościowy przedmiot, ale udało nam się zgromadzić środki finansowe i kupiliśmy go. Zegar jest odtąd naszą własnością. 

Zegar pod swoją opieką będzie miał Dobiesław Karst, który podczas prezentacji opowiedział mediom o tym niezwykłym nabytku. – Nie można go było nie sprowadzić do Świdnicy. Jest to zegar wyjątkowy. Pochodzi z przełomu późnego baroku i nosi wątki klasycystyczne. Jest numerowany. Ten ma sygnaturę 379. Trochę ich wytwarzano, ale nie była to produkcja masowa. Przeznaczony był raczej dla osób zamożnych, ponieważ przy jego wykonaniu pracowało wielu rzemieślników. Jest to drogie urządzenie. Wartość nabywcza wynosi tyle samo co kupno średniej klasy samochodu. Cieszy nas, że zegar zachował się w bardzo dobrym stanie. Cały czas chodził, był konserwowany i ma się dobrze  – tłumaczył Dobiesław Karst i dodał, że te zegary zyskiwały uznane w całej Europie.  – Wytwory tej fabryczki świdnickiego zegarmistrza były cenione na terenie Europy Środkowej i stanowią ozdobę wielu kolekcji. Już kiedyś jeden z podobnych zegarów pożyczaliśmy z Muzeum Narodowego w Poznaniu z przeznaczeniem na wystawę „Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów”. Wiemy, że zegary Andreasa Krausa są również w Gdańsku i w muzeach europejskich.

To nie jedyny zegar Andreasa Krausa, który Muzeum Dawnego Kupiectwa posiada w swoich zbiorach. Jednym z pierwszych nabytków jest ośmiokątny zegar kaflowy z mosiądzu złoconego, który pochodzi ze schyłku XVIII wieku. – Jest on wykonany w stylistyce barokowej. Cyferblat jest w nim umieszczony poziomo i patrzy się na niego z góry – tłumaczy Dobiesław Karst.

Warto dodać, że Andreas Kraus był bardzo znanym zegarmistrzem. Jego zegary są w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie. Jest on również związany z remontem zegara na Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Po jednym z oblężeń Świdnicy, kiedy ten zegar został uszkodzony, to właśnie Andreas Kraus go naprawiał no i jak zaznaczył Dobiesław Karst, najprawdopodobniej ta ostatnia stylowa wersja zegara wieży ratuszowej jest właśnie jego zasługą. – Śledzimy na razie historię zegarmistrza poprzez jego dzieła, ale szczegółów życiorysu nie znamy – dodał.

Zegar wkrótce trafi na stałą ekspozycję do świdnickiego muzeum.

Tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Więcej na ten temat w kolejnym papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *