Świdnickie gimnazjalistki docenione (FOTO)

Dlaczego warto dobrze znać swoje prawa, odkryć na czym polega przyjaźń i umiejętność współpracy w grupie, a także jak nie bać się marzyć i na co dzień konsekwentnie realizować większość swoich planów? Wiedzą o tym doskonale Aleksandra, Blanka, Nikola i Zuzia ze świdnickiego Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków, które w listopadzie ubiegłego roku wygrały Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy o Prawach Dziecka „Mam prawo i…”. W dniach 25-26 stycznia dziewczęta w asyście pedagogów: Alicji Matysik, Małgorzaty Gryń-Chlebickiej i Jolanty Trzop odwiedziły Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w Warszawie.

IMG_1995

Mam prawo i…”

Kiedy została przyjęta przez ONZ Konwencja o Prawach Dziecka oraz ile liczy paragrafów? Ile państw ją przyjęło? Jak nazywa się Rzecznik Praw Dziecka? Pod jakim numer mogą dzwonić dzieci, kiedy potrzebują pomocy? – z takimi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy Międzygimnazjalnego Turnieju o Prawach Dziecka „Mam prawo i…”, którzy w ramach uroczystych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbył się 19 listopada ubiegłego roku w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków.

W konkursie wzięły udział drużyny z Gimnazjów nr 1,2,3 i 4 oraz „Rzemieślnik”, ich rywalizację i zmagania oceniało jury w składzie: Anna Maria Wesołowska, Tadeusz Niedzielski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Alicja Matysik, dyrektor Gimnazjum nr 2 oraz Mariusz Kuc, radny Rady Miejskiej. Najlepsza okazała się ekipa gospodarzy.

W nagrodę do Warszawy

Blanka, Ola, Nikola i Zuzia w nagrodę na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka pojechały do stolicy, gdzie zwiedziły m.in.: Sejm RP, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy z największą wystawą lego w Polsce, Łazienki Królewskie oraz Wilanów z niezwykłą wystawą „Królewski Ogród Światła”. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Biurze RPD i spaceru po starówce.

Dziewczęta zgodnie oceniły, że wyprawa do Warszawy, to fantastycznie spędzony czas – i jedyne w swoim rodzaju bliskie spotkanie z historią (wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienkach Królewskich) oraz nauką prezentowaną za pośrednictwem eksperymentów i doświadczeń w ciekawy i przystępny sposób (Centrum Nauki Kopernik). Nie lada gratką był Festiwal Światła w Wilanowie, dużo emocji przyniósł także Teatr Robotyczny, czyli jeden z najbardziej oryginalnych projektów Centrum Nauki Kopernik. Szczególne wrażenie wywarł wspólny obiad w z Rzecznikiem w sejmowej restauracji, gdzie na co dzień jadają parlamentarzyści.

Podczas spotkania z Rzecznikiem uczennice pytały o jego obowiązki. Rzecznik opowiadał o podejmowanych inicjatywach i działaniach na rzecz obrony praw dziecka, ale też trudnej codziennej pracy związanej z dziećmi, które często są krzywdzone przez dorosłych, a do swojego rzecznika zgłaszają się po pomoc. Spotkanie z nagrodzonymi gimnazjalistkami to jak określił Marek Michalak przyjemna część jego codziennych obowiązków.

Mikołaj przychodzi w styczniu

Małgorzata Gryń-Chlebicka i Alicja Matysik – dyrektorki odpowiednio: Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków styczniową wizytę w Warszawie ochrzciły zgodnie „prezentem od Mikołaja”. 26 stycznia podczas spotkania z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem przekonały się, że czeka na nie jeszcze większa niespodzianka w postaci Odznak Honorowych za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Tym samym w gronie osób wyróżnionych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka jest już sześciu świdniczan. Małgorzata Gryń-Chlebicka i Alicja Matysik honorowe odznaki RPD odebrały z rąk Marka Michalaka 26 stycznia podczas wizyty w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Wcześniej – podczas uroczystej gali finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 20 listopada odznaki honorowe INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, przyznawane przez Rzecznika Praw Dziecka, odbierali: Agnieszka Szymkiewicz, Joanna Grębowska-Szpak, Teresa Słupianek i Piotr Pamuła.

Świdnicy przepis na sukces

Świdnica jako gospodarz uroczystych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada), stała się stolicą praw dziecka. To nowe dziecięce święto, wpisane do kalendarza z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, obchodziliśmy w Polsce po raz drugi. W Świdnicy, noszącej zaszczytny tytuł Stolicy Dziecięcych Marzeń, o prawach dziecka było głośno przez cały tydzień, nie tylko 20 listopada.

Liczne audytorium zgromadziły spotkania ze Społecznymi Doradcami Rzecznika Praw Dziecka: lubianą sędzią Anną Marią Wesołowską, cenioną psycholog Dorotą Zawadzką czy charyzmatycznym Grzegorzem Jachem. Debatowano o prawach dziecka, rodzicielstwie, profilaktyce uzależnień i edukacji prawnej w szkole. Dzięki zaangażowaniu najmłodszych mieszkańców udało się na świdnickim rynku także ustanowić rekord (1500 gardeł) we wspólnym śpiewaniu piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz”. Powołane zostały lokalne PatPorty, które bynajmniej nie spoczywają na laurach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *