Świdnicki Marsjanin

Ma być sporych rozmiarów i posiadać szereg czujników. Mowa o wielozadaniowym pojeździe, który powstaje w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. – Sporo pracy przed nami, ale planujemy do końca tego roku szkolnego go ukończyć – mówi Zbigniew Brożbar, nauczyciel w kołach robotyki.

Projekt nazywa się „Świdnicki Marsjanin” i powstaje na zajęciach robotyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Ma on na celu zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu wielozadaniowego przypominającego łazika marsjańskiego. – Nasze założenia są bardzo ambitne, pojazd o wymiarach 90×80 cm oraz wysokość od podłoża około 50 cm wyposażony w szereg czujników m.in. barometr, termometr, czujnik wilgoci, czujnik analizy powietrza oraz czujniki odbiciowe – wykrywające przeszkody. Wyposażony w manipulator czyli ruchome ramie z podglądem video – opowiada nauczyciel i dodaje: – Sam pojazd ma być sterowany przez operatora oraz posiadać tryb jazdy autonomicznej. Jazda autonomiczna czyli za pomocą czujników- pojazd będzie wykrywał i omijał przeszkody.

Projekt realizowany jest na Kole Robotyka 5 w świdnickiej placówce, do której uczęszczają uczniowie ze świdnickich szkół z klasy 7, gimnazjum i szkoły średniej.

Przy realizacji tego projektu głównie pracują uczestnicy zajęć Koła Robotyka 5: Konrad Jaskuła, Piotr Kowalski, Jan Staręga, Rafał Lisowski, Dorian Kubas, Janek Grzelak, Rafał Wiśniewski przy wsparciu kolegów pod opieką nauczyciela Zbigniewa Brożbara. Plany dotyczące realizacji projektu narodziły się w zeszłym roku szkolnym. – Od maja staraliśmy się pozyskać potrzebne środki finansowe. Cel osiągnęliśmy w czerwcu 2017, ale z powodu okresu wakacyjnego oraz spraw formalnych start projektu przesunął się w czasie – wyjaśnia nauczyciel.

Uczestnicy jednak nie marnowali czasu, mimo że sama budowa wystartowała pod koniec stycznia 2018 to już od września zaczęły się prace projektowe. Dzięki pomocy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” oraz firmie AMS z Jagodnika od końca stycznia br. praca ruszyła pełną parą.

Sporo pracy przed nami, ale planujemy do końca tego roku szkolnego zakończyć pracę nad samym pojazdem. W przyszłym roku szkolnym zostanie zbudowany manipulator i tryb jazdy autonomicznej. Nasz pojazd będziemy chcieli pokazać na wielu konkursach robotyki w kategorii freestyle. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w każdy wtorek – dodaje Zbigniew Brożbar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *