Świdnicka Liga Niezwykłych Umysłów
W ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, pilotażowo w szkołach podstawowych nr 1, nr 4 i nr 8 w Świdnicy ruszyła Liga Niezwykłych Umysłów. Jest to program nauczania praktycznego podejścia do programowania. Daje możliwość profesjonalnej, skutecznej i ciekawej formy edukacji w specyficznej i bardzo dynamicznie zmieniającej się dziedzinie jaką jest programowanie i informatyka.
Lekcje składają się z wiedzy przedstawionej w przystępny sposób i w niewielkich porcjach oraz ćwiczeń polegających na rozwiązywaniu praktycznych problemów. W ten sposób uczniowie uczą się nie tylko zasad programowania, ale również analitycznego myślenia, kreatywnego podejścia do tematu, czytania dokumentacji ze zrozumieniem. Każdy uczeń podczas nauki programowania może liczyć na wsparcie nauczycieli informatyki, którzy oprócz zarządzania kontami uczniów, obserwują także ich postępy i udzielają im w razie potrzeby niezbędnych wskazówek.
– To nie tylko wiedza, ćwiczenia, automatyczny system oceniania, podpowiedzi, to także współzawodnictwo i współpraca, ale również możliwość pozyskania najnowszych informacji ze świata IT, spotkania z ekspertami na żywo i on-line, warsztaty i konkursy – dodaje Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego.
Program jest realizowany między innymi w ramach kółek informatycznych, a także, dzięki nieograniczonemu dostępowi do indywidualnych kont użytkowników z dowolnego miejsca – samodzielnie przez uczniów, z nauczycielem w roli koordynatora działań. Aktywność zespołu biorącego w szkole udział w projekcie, starty w konkursach indywidualnych i zespołowych, udział w egzaminach certyfikujących kompetencje cyfrowe – wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w rankingach szkolnych, publikowanych na platformie oraz stronie internetowej.
– Dostęp do platformy będzie możliwy przez 24 godziny na dobę. W praktyce daje to możliwość uczenia się w domu na komputerze, tablecie czy smartfonie. Młodzież i dzieci mogą wybierać spośród wielu różnorodnych aktywności pozaszkolnych, jednak żadna z nich nie zajmuje się oprogramowaniem. Realizując to przedsięwzięcie wychodzimy naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu rynku na specjalistów z branży IT – mówi zastępca prezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski.
W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzony będzie projekt pilotażowy dla 3 szkół, czyli 30 uczniów i 3 nauczycieli. Pracownicy Fundacji Ligii Niezwykłych Umysłów przeprowadzili już szkolenie z wybranymi uczniami i nauczycielami, w celu pokazania i nauczenia poruszania się na platformie.
Ukończenie każdego etapu nauki upoważnia użytkownika do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego. Certyfikacja odbywa się w oparciu o europejską metodologię określania kompetencji cyfrowych The European e-Competence Framework (e-CF), opracowaną pod kierunkiem European Committee for Standardization.