Świdnicka „Czwórka” na festiwalu w Warszawie

foto

Przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy wsparciu dyrektora szkoły Ryszarda Chołko uczestniczyli w finałe 2. edycji „Mistrzów Kodowania”, który odbył się 1 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podsumował on II edycję projektu zainicjowanego przez Samsung Electronics Polska.

 

 

Przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy wsparciu dyrektora szkoły Ryszarda Chołko uczestniczyli w finałe 2. edycji „Mistrzów Kodowania”, który odbył się 1 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podsumował on II edycję projektu zainicjowanego przez Samsung Electronics Polska.

Mistrzowie Kodowania to największy w Polsce program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, mający na celu kształtowanie umiejętności programowania. W tym roku szkolnym uczestniczyło w nim ponad 1300 osób z 280 szkół z całej Polski.

Uczestnikami gali byli też przedstawiciele min. Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (INT), Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizatorów i partnerów projektu, naukowcy, politycy, samorządowcy.

Wokół płyty boiska na Stadionie Narodowym rozlokowanych zostało osiem scen. Każda z nich oznaczona była innym kolorem. Uczniowie z SP nr 4 zostali przydzieleni do strefy czerwonej. Przed wejściem na teren festiwalu, każdy uczestnik otrzymał opaskę na rękę, w kolorze przyporządkowanym danej strefie i rozkładowi zajęć dla grupy z jego szkoły.  Na każdej scenie znajdowało się stanowisko komputerowe z wgranym programem Scratch (programem do kodowania), z którego obraz przekazywany był na duży ekran znajdujący się na scenie.  Przy każdej ze scen zgromadziło się około 100 uczestników wraz z opiekunami z ponad 25 placówek. Całość prezentacji moderowana była przez  nauczycieli-trenerów, którzy służyli swoim wsparciem i doświadczeniem. Ich zadaniem było budowanie odpowiedniej atmosfery, aby każdy z uczniów czuł się komfortowo w czasie trwania prezentacji.

SP nr 4 reprezentowali Adrian Augustyn z kl. 6b, Justyna Stochniel z klasy 6d oraz nauczycielki Izabella Isańska i Magdalena Gawałek-Jekiel. Impreza zaczęła się od przemówienia Hadriana Baumanna, prezesa Samsung Electronics Polska, a potem można było obejrzeć projekty dzieci stworzone w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. – Oglądaliśmy z ciekawością osiągnięcia szkół – ciekawe animacje stworzone przez uczniów, prezentacje własnego regionu zrobione przez szkoły w języku Scratch, czy pasjonujące gry. Nasi uczniowie – w koszulkach z logo SP4- Adrian oraz Justyna mieli niepowtarzalną okazją do tego, żeby podzielić się swoimi osiągnięciami z kolegami z całego kraju i zobaczyć ich projekty. Prezentując swoje dokonania w Scratch podkreślili, że wszystkie projekty są jednakowo ważne  i każdy uczeń jest Mistrzem Kodowania. Choć w szkole podstawowej nauka programowania to głównie zabawa i pożyteczna pasja, to w przyszłości nabyta wiedza może pomóc wszystkim Mistrzom Kodowania  w zdobyciu wymarzonej pracy – relacjonuje Izabella Isańska. – Dzieci przeżyły wielką przygodę. Dziś zaczynają kodować, jutro będą zmieniać świat, a my pedagodzy przekazujemy uczniom zdobytą wiedzę o nowoczesnych technologiach i znajomości podstaw kodowania(programowania). Uczniowie samodzielnie tworzą algorytmy i linijki kodu, programują pierwsze gry, aplikacje czy wizualne plansze za pomocą języka Scratch – prostego narzędzia opracowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT). W naszej szkole mówimy  w „trzecim języku”  i zachęcamy uczniów do jego nauki i przy okazji uczymy się razem z uczniami, a nawet od swoich podopiecznych.

{fcomment}
{gallery}galerie/150603kodowanie{/gallery}

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *