Świdniccy harcerze mają 70-lat [FOTO, VIDEO]

Takie hasło przyświecało kominkowi harcerskiemu z udziałem znakomitej pisarki i publicystki Barbary Wachowicz, który uświetnił 70-lecie istnienia hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy. Fioletowa Dama wraz z bracią w mundurach zabrała w niezwykle piękną, przejmującą podróż szlakiem harcerskich bohaterów i historii świdnickiego hufca.

harcerze66

Na wyjątkowe spotkanie, które we wtorek, 8 grudnia odbyło się w świdnickim teatrze przybyły setki gości. Byłych i obecnych harcerzy i ich przyjaciół. Jednym z nich jest zresztą sama Barbara Wachowicz. Pisząca o wielkich Polakach i najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa pisarka przyjechała do Świdnicy już po raz trzeci. Towarzyszył jej Krzysztof Jakubiec, harcerski instruktor Chorągwi Łódzkiej, gawędziarz i pedagog.

Trzygodzinny montaż słowno-muzyczny był z jednej strony potężną pigułką patriotyzmu, a z drugiej dynamicznym slalomem przez 70 lat świdnickiego harcerstwa. Wspominano twórcę polskiego skautingu Andrzeja Małkowskiego, Rudego, Alka, Zośkę, ale też najważniejsze daty, wydarzenia i ludzi związanych ze świdnickim harcerstwem.

Piękny jubileusz okraszono wielkimi słowami, w których nie było ani krzty patetyczności. – Harcerzem nie można być trochę lub do połowy. Harcerzem jest się całym sobą – podkreślała posłanka Katarzyna Mrzygłocka. Przewodnicząca działającego przy świdnickim hufcu Rady Przyjaciół Harcerzy uhonorowała wieloletniego komendanta hufca, harcmistrza Piotra Pamułę medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska zwracała uwagę, że przyrzeczenie harcerskie i krzyż zobowiązują do tego, żeby z poznanymi wartościami podążać przez całe życie. – Uczycie czym jest patriotyzm, poszanowanie flagi narodowej bez, jak to mówi młodzież, napięcia. Młodzi ludzie się do Was garną i tego bardzo Wam gratuluję – mówiła prezydent.

Zakończony symbolicznym zapleceniem harcerskiego kręgu kominek z udziałem Barbary Wachowicz był trzecim i najważniejszym punktem całorocznych obchodów 70-lecia hufca. W maju odbył się trzydziesty, jubileuszowy Rajd Hufca, upamiętniający nadanie hufcowi patrona Szarych Szeregów, natomiast w październiku zuchy, harcerze, instruktorzy i przyjaciele zorganizowali rajd rowerowy „70 kilometrów na 70-lecie”.

Świdnicki hufiec to ewenement na harcerskiej mapie Polski. Na przekór krajowym tendencjom od kilku lat wyraźnie się rozrasta. Aktualny stan to 520 zuchów, harcerzy i instruktorów zrzeszonych w trzech szczepach, trzech kręgach instruktorskich i 23 gromadach i drużynach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *