Świdnica z darmowym internetem!

hot spot srodek

hot spot srodekInternet to obecnie dobro powszechne. W co najmniej ośmiu miejscach na terenie miasta Świdnica, będziemy mogli korzystać z niego za darmo i to jeszcze przed wakacjami. W dodatku mieszkańcy mogą składać propozycje, gdzie jeszcze umieścić hotspoty, czyli punkty sieci bezprzewodowej.

Internet to obecnie dobro powszechne. W co najmniej ośmiu miejscach na terenie miasta Świdnica, będziemy mogli korzystać z niego za darmo i to jeszcze przed wakacjami. W dodatku mieszkańcy mogą składać propozycje, gdzie jeszcze umieścić hotspoty, czyli punkty sieci bezprzewodowej.

hot spot srodek

Pomysł na piątkę

Pomysł umieszczenia między innymi w Rynku punktu z bezpłatnym dostępem do sieci, należy do młodego świdniczanina Marcina Jastrzębskiego, studenta telekomunikacji na Politechnice Wrocławskiej. Według niego jest to zdrowsza alternatywa dla przesiadujących godzinami przed komputerami w domu dzieci.

Wielu rodziców walczy o to, żeby wyciągnąć swoje pociechy sprzed komputerów, ale dzisiejsze pokolenie i tak spędza całe godziny w internecie. Świat się już nie zmieni, a internet to przyszłość. Młodzież korzysta bowiem nie tylko z portali społecznościowych i mobilnych komunikatorów. To w internecie młodzi ludzie czytają książki, oglądają filmy i słuchają muzyki. Tam jest nasz świat. Jest jednak sposób, aby wyjść z domu i być w sieci, więc lepiej, żebyśmy siedzieli na ławce, na świeżym powietrzu, niż w zamknięci w czterech ścianach – mówił o zaletach pomysłu przed kilkoma miesiącami świdniczanin, podczas konferencji prasowej, w jakiej uczestniczył Stanisław Huskowski, wiceminister administracji i cyfryzacji.

Wszyscy „za”

Projekt zyskał aprobatę zarówno poprzednich, jak i obecnych władz Świdnicy. Obecnie prowadzone są prace związane z przygotowaniem regulaminu i parametrów funkcjonalnych punktów dostępowych.

Hotspoty będą uruchamiane przez operatorów telekomunikacyjnych w zależności od lokalnych warunków technicznych. Zakładamy uruchomienie większości punktów przed końcem roku szkolnego – przybliża Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy okazji zachęcając do sugerowania lokalizacji jeszcze dwóch punktów. – Prosimy więc mieszkańców o zgłaszanie swoich propozycji na Facebooku na stronie Świdnica rynek z tradycjami.

Gdzie darmowe surfowanie?

Wstępnie hotspoty mają pojawić się w Rynku, na placu św. Małgorzaty wraz ze skwerem przy ul. Franciszkańskiej (obok Miejskiej Biblioteki Publicznej), placu Grunwaldzkim wraz z Centrum Przesiadkowym (czyli dworcem PKS i PKP), w Parku Centralnym (część przy hali przy ul. Pionierów), deptaku przy ul. Wyszyńskiego lub placu zabaw i siłowni „pod chmurką” przy ul. Prądzyńskiego, placu przy ul. Piotra Skargi (boiska, siłownia zewnętrzna i plac zabaw na Zarzeczu – ul. Kilińskiego), nad Zalewem Witoszówka (skatepark), przy skwerze przy ul. Henryka Pobożnego za supermarketem Stokrotka.

Napisz do autora: marlenamech@swidnickie.pl

Foto: Wiktor Bąkiewicz

Darmowy internet już prawie wszędzie

Hotspoty z reguły można spotkać w centrach handlowych, restauracjach. na dworcach, lotniskach. Coraz częściej też w szkołach i centrach miast. Korzystać można z nich przy użyciu przenośnych komputerów – tabletów, palmtopów, ale też telefonów komórkowych.

Ile to kosztuje?

Koszty realizacji inwestycji nie są jeszcze znane. Urząd Miejski jest w fazach projektowych i przed rozpisaniem przetargu na zadanie, dlatego ile zapłacimy za obsługę i montaż, dowiemy się dopiero po jego rozstrzygnięciu.

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *