Świdnica stawia na KAWKĘ

Dotacja pokryje 100 procent kosztów przedsięwzięcia. Po stronie mieszkańca będzie zapłacenie podatku dochodowego – około 1200-1900 złotych. Władze Świdnicy namawiają do rezygnacji z pieców węglowych i kotłowni. Ciepło dostarczy Miejski Zakład Energetyki Cieplnej.

 

Dotacja pokryje 100 procent kosztów przedsięwzięcia. Po stronie mieszkańca będzie zapłacenie podatku dochodowego – około 1200-1900 złotych. Władze Świdnicy namawiają do rezygnacji z pieców węglowych i kotłowni. Ciepło dostarczy Miejski Zakład Energetyki Cieplnej.

Prawdziwa rewolucja możliwa jest dzięki programowi KAWKA, który stawia na cel zmniejszenie narażenia ludności na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza. Świdnica otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. Tylko jedna trzecia tej kwoty będzie do zwrotu. Z otrzymanych pieniędzy, uzupełnionych o finanse z budżetu, miasto przygotuje sieć dystrybucyjną, przyłącza do budynków, węzły cieplne, instalacje w częściach wspólnych budynków oraz poszczególnych lokalach, których właściciele zdecydują się wziąć udział w programie.

Miasto w 100 procentach ssfinansuje wymianę ogrzewania węglowego na sieciowe na terenie nieruchomości, które przystąpią do programu. Jedyne koszty jakie ponosi mieszkaniec zainteresowany podłączeniem to zaliczka, którą zwraca się po upływie 5 lat, w wysokości 750 zł lub 1250 zł, w zależności od wielkości lokalu oraz podatek dochodowy w wysokości 19 proc. dotacji otrzymanej od Miasta. To niewielki koszt biorąc pod uwagę zalety jakie niesie ze sobą podłączenie do systemu ciepłowniczego MZEC-u – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Oferta dotyczy budynków zlokalizowanych w obszarze zasilania z sieci ciepłowniczej, zgłoszonych do udziału w programie KAWKA. W Świdnicy trwają obecnie konsultacje społeczne w tych rejonach miasta, które mogą zostać objęte projektem. Są to m.in. budynki przy ulicy Komunalnej, Siennej, Hetmańskiej, Podchorążych, Saperów, Wrocławskiej, Ks. Agnieszki, Łukasińskiego, Parkowej, pl. Świętej Małgorzaty, 1 Maja, Kościelnej, Sikorskiego, Słowackiego, Franciszkańskiej, Mennickiej, Siostrzanej, Jodłowej i Kołłątaja.

Osoby zainteresowane podłączeniem do sieci ciepłowniczej MZEC-u w ramach programu KAWKA zachęcamy do udziału w spotkaniach oraz do wypełniania deklaracji przystąpienia do programu, które należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy do końca czerwca roku.

Deklaracje są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w dziale Czysta Świdnica w zakładce Program KAWKA oraz do w pokoju 201 w siedzibie urzędu – informuje Magdalena Dzwonkowska.

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *