Światowy Tydzień Przedsiębiorczości za nami

Jak skonstruować „własny StartUp”? Jak być świadomym i kreatywnym w życiu zawodowym? Od czego zacząć budowę kariery? Odpowiedzi na te pytania szukała młodzież z Gimnazjum nr 4 w Świdnicy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Gimnazjum nr 4

W szkole odbywały się warsztaty poświęcone różnym aspektom planowania własnej kariery zawodowej. Motywem przewodnim była przedsiębiorczość, ale rozumiana także jako zarządzanie własnym czasem, środkami i umiejętnościami. Warsztaty były prowadzone przez doradców zawodowych, coachów kariery, psychologów i nauczycieli ekonomii oraz informatyki.

Każda klasa naszego gimnazjum miała możliwość uczestniczyć w kreatywnym warsztacie, którego celem było uświadomienie uczniom ich potencjału i możliwości jego wykorzystania na współczesnym rynku edukacyjnym i pracy. Uczniowie klas pierwszych definiowali przede wszystkim swoje mocne i słabe strony, dowiedzieli się też między innymi tego, czym są pułapki czasowe, jak zabierają motywację do działania i jak z nimi walczyć – relacjonuje doradca edukacyjno-zawodowy Marcin Kuc, który przygotował i koordynował ŚTP w gimnazjum.

Głównym tematem warsztatów było konstruowanie „własnego StartUp-u”, czyli zdefiniowanie możliwości i oczekiwań wobec przyszłej drogi zawodowej. Młodzież w formie kreatywnych zadań uczyła się tego, jak pomysłowość oraz świadomość celu mogą stać się prostym kluczem do sukcesu. Dowiedziała się też, że to, jaki będzie jej własny StartUp zależy od odpowiedzi na pytania: od czego zacząć budowę kariery? Co będzie ważne w jej konstruowaniu? Jakich narzędzi i jakich umiejętności do tego użyć? Kto będzie odpowiedzialny za wynik?

Tego typu warsztaty są szczególnie cenne dla uczniów trzecich klas, którzy mają już tylko kilka miesięcy na podjęcie decyzji o swojej dalszej edukacji. Wielu uczniów myśli o kontynuowaniu nauki w technikach, jednak ma problemy z wyborem odpowiedniego zawodu. Jest to decyzja, od której zależy tak naprawdę całe ich przyszłe życie zawodowe. Są świadomi jej wagi, dlatego chętnie uczestniczą w warsztatach i liczą na wsparcie nauczycieli i doradców – dodaje doradca.

Dużym sukcesem podczas ŚTP było uzyskanie przez reprezentację z G4 II miejsca w Wojewódzkim konkursie „Mądrze budujesz – dobrze inwestujesz” – pierwszoklasiści Angelika Czerkawska, Bartosz Sierzputowski i Marcel Żukowski bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami z obszaru przedsiębiorczości, matematyki/ekonomii i wiedzy o społeczeństwie i tylko minimalną ilością punktów przegrali z reprezentacją Gimnazjum z Kłodzka.

Natomiast najbardziej przedsiębiorczymi klasami z G4 okazały się  3c, 2a oraz 3b. Uczniowie tych klas zmagali się z wieloma zadaniami przygotowanymi przez doradcę zawodowego i spośród wszystkich klas z gimnazjum zdobyli największą ilość pkt. z zadań testowych, symulacji budżetu domowego i myślenia kreatywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *