„Super Główki” z podstawówki (FOTO)

27 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy już po raz dwunasty odbył się Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”, który wśród szkół cieszy się dużą popularnością. W tym roku nosił on tytuł: „Mój dom to Europa, Polska, Świdnica”.

Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul, a uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie klas trzecich, wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 9 dwuosobowych drużyn z następujących szkół:

         Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy

         Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy

         Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy

         Szkoła Podstawowa w Lutomi

Zadania konkursowe zostały tak ułożone, aby rozwijały zainteresowania uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy, wdrażały do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowały umiejętności praktycznego stosowania wiedzy, a także doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole. Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 7 zadań, tematycznie związanych z Europą, naszą piękną Ojczyzną, a także Świdnicą. Rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się znajomością historii Polski i naszego miasta, rozpoznawali znane, historyczne postacie związane z naszym krajem i te, wywodzące się z baśni i legend. Prezentowali wiedzę geograficzną dotyczącą usytuowania Polski na mapie Europy oraz społeczną, związaną ze znajomością polskich świąt i tradycji.

Zaznaczając prawidłowe odpowiedzi w teście wyboru wykazywali się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” a obliczając działania matematyczne, musieli wykazać się dużą sprawnością liczenia w pamięci. Rozpoznawali także charakterystyczne symbole wybranych państw europejskich i jak przystało na „Super Główki”, musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia układając tangram – skomplikowaną łamigłówkę matematyczną.

Po konkursowych zmaganiach czekała na uczestników miła niespodzianka – spotkanie z panem Zbigniewem Malickim – pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Opowiadał on dzieciom o Świdnicy w czasach panowania książąt świdnickich, przybliżył sylwetki władców Księstwa Świdnickiego, a w szczególności postać Anny, która jako bratanica Bolka Świdnickiego II księcia świdnicko – jaworskiego i żona króla czeskiego Karola IV, doskonale wpisała się w temat tegorocznego konkursu.

Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o Unii Europejskiej i swoim ojczystym kraju.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 9 zestawów zadań konkursowych przyznała następujące nagrody zespołowe:

         I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy

         II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy

         III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy

Reprezentacja naszej szkoły zajęła IV miejsce.

Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miasta w Świdnicy .

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy imienne oraz nagrody rzeczowe – gry edukacyjne popularyzujące piękno i historię Polski oraz Europy, a także globusy i ozdoby świąteczne.

Pozostałym drużynom wręczono dyplomy imienne oraz pamiątki uczestnictwa – albumy o Polsce, które z pewnością dostarczą im wielu interesujących informacji o naszym kraju. Wszyscy trzecioklasiści otrzymali zeszyt ze zbiorem zadań sprawdzający wiedzę i kompetencje uczniów – „Trzecioteścik”, opracowany przez specjalistów Instytutu Badania Kompetencji w Wałbrzychu.

Opiekunowie reprezentantów szkół otrzymali dyplomy – podziękowania za trud włożony w przygotowanie zawodników.

Dla uczestników konkursu oraz ich opiekunów został przygotowany słodki poczęstunek.

Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom reprezentującym swoje szkoły w dwunastej edycji „Super Główki”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *