Strzegom stara się o własną karetkę

22 wsie, w których łącznie mieszka blisko 27 tysięcy osób, tereny, na których znajdują się kamieniołomy i występuje duże natężenie ruchu – te ważne argumenty są powodem starań władz Strzegomia o własną karetkę pogotowia.

22 wsie, w których łącznie mieszka blisko 27 tysięcy osób, tereny, na których znajdują się kamieniołomy i występuje duże natężenie ruchu – te ważne argumenty są powodem starań władz Strzegomia o własną karetkę pogotowia.

 

W tym celu odbyło się ich spotkanie z senatorami RP Wiesławem Kilianem i Stanisławem Jurcewiczem. W trakcie rozmowy, dotyczącej bieżących spraw gminy, poruszono wiele istotnych zagadnień związanych z jej rozwojem oraz poszukiwaniem zewnętrznych środków finansowych. Jednak zasadniczym zagadnieniem była prośba o wsparcie zabiegów gminy w temacie pozyskania karetki typu „S” dla powiatu świdnickiego z przeznaczeniem dla Strzegomia. Gmina wystosowała do Tomasza Smolarza, wojewody dolnośląskiego już pismo z prośbą o wpisanie Strzegomia do „wojewódzkiego planu działania systemu ratownictwa medycznego”. Dotyczy to karetki wraz z obsługą lekarską dla Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Strzegomiu. Obecnie rejon miasta jest obsługiwany przez podstawowy zespół ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.

Przekwalifikowanie tegoż zespołu na specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego (z lekarzem) zwiększy poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców – komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Problem jest o tyle istotny, że gmina Strzegom to miasto i 22 wsie, w których łącznie mieszka prawie 27 tysięcy osób, zaś teren gminy jest typowo przemysłowo-rolniczy i rozległy. Zajmuje około 144 km2.

Przez obszar gminy prowadzą szlaki komunikacyjne będące w gestii wielu zarządców dróg – krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Natężenie ruchu tylko na drodze krajowej nr 5 rokrocznie wynosi ok. 6 do 11 tys. pojazdów na dobę. Specyfika obszaru to duża koncentracja na terenie gminy przemysłu wydobywczego i przetwórczego granitu, liczna sieć dróg, co zwiększa ryzyko poważnych zdarzeń na drogach i kamieniołomach, a co zatem idzie, niezbędne jest posiadanie na naszym terenie karetki z lekarzem, tak aby szybko i skutecznie udzielać pomocy potrzebującym – nakreśla Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza.

Gmina Strzegom nie ma na swoim terenie szpitala, a najbliższa karetka reanimacyjna znajduje się w odległości 20 km.

Ostatecznie senatorowie poparli starania gminy w pozyskaniu karetki typu „S” i deklarowali wsparcie w tych działaniach.

 

oprac. MM, foto: UM Strzegom

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *