Strażacy będą szybsi i skuteczniejsi

straz1

straz1Aby zapewnić mieszkańcom powiatu jeszcze większe bezpieczeństwo i skuteczność, powiatowa Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy planuje zrealizować wiele ważnych zadań. Wśród nich jest skrócenie dojazdu na miejsce wezwania do maksymalnie ośmiu minut. Będzie to możliwe dzięki włączeniu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego OSP w Tworzyjanowie, co nastąpi już w maju.

Aby zapewnić mieszkańcom powiatu jeszcze większe bezpieczeństwo i skuteczność, powiatowa Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy planuje zrealizować wiele ważnych zadań. Wśród nich jest skrócenie dojazdu na miejsce wezwania do maksymalnie ośmiu minut. Będzie to możliwe dzięki włączeniu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego OSP w Tworzyjanowie, co nastąpi już w maju.

straz1

W 2014 r. świdniccy strażacy do akcji wyjeżdżali aż 1700 razy. To i tak mniej o 300 do 400 niż w poprzednich latach. W skali roku daje to ok. 4,5 interwencji w ciągu doby.

Wiele zależy od pogody – latem kiedy są upały, mamy pożary, wiosną także podtopienia. Na szczęście w ubiegłym roku obyło się bez dużych i bardzo dużych pożarów – przybliża Tomasz Szuszwalak, komendant PSP w Świdnicy.

Aby praca strażaków była jeszcze bardziej skuteczna i efektywna, zaplanowano szereg działań. Wśród nich znalazła się termomodernizacja obiektów A i B przy głównym budynku jednostki w Świdnicy oraz zakup samochodu po jednym dla Świdnicy i dla żarowskiego OSP. To koszt rzędu ok. 800 i 650 tys. zł.

Dla podniesienia kwalifikacji zaplanowano zwiększenie limitu przeszkolonych strażaków-ratowników w jednostkach włączonych do KSRG z 12 do 18. Z kolei dla zwiększenia standardu pracy, już wkrótce do użytku będzie oddana nowa remiza strażacka w Jaworzynie Śląskiej – pierwszy etap – garaże i pomieszczenia socjalno-administracyjne. W strzegomskiej i dobromierskiej jednostce OSP ma nastąpić remont lub budowa nowych siedzib, co zależne jest od wysokości kosztów zadania. W celach oszczędnościowych w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Świdnicy zrezygnuje się z utrzymania samochodu ratownictwa chemicznego, których nie brakuje w okolicy. W razie potrzeby mają je Legnica, Wrocław i Wałbrzych. Ze Świebodzic z kolei wycofana zostanie stara cysterna.

Najważniejszym punktem na liście wytyczonych priorytetów jest skrócenie dojazdu na miejsce wezwania w dowolnej części powiatu świdnickiego, do maksymalnie ośmiu minut

Umożliwi to włączenie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego OSP Tworzyjanów. W czwartek, 30 kwietnia podpisaliśmy porozumienie z wójtem Marcinowic i zarządem OSP. W maju jednostka będzie włączona do systemu – cieszy się komendant.

 

Marlena Mech, foto ilustracyjne

{fcomment}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *