Straż miejska bez fotoradaru i zastępcy komendanta

Straż Miejska w Świdnicy zyskała nowego komendanta i już wkrótce nową siedzibę. Straciła natomiast fotoradar i zastępcę komendanta.

Straż Miejska w Świdnicy zyskała nowego komendanta i już wkrótce nową siedzibę. Straciła natomiast fotoradar i zastępcę komendanta.

 

1300 zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość w terenie zabudowanym, tylko w ubiegłym roku wykonał fotoradar mobilny ustawiany przez świdnicką straż miejską. Od października straż miejska nie prowadzi już kontroli z użyciem tego urządzenia mobilnego.

Wokół użycia fotoradarów pojawiło się wiele kontrowersji. Jak ujawnił Urząd Komunikacji Elektronicznej – wiele straży w Polsce używając fotoradaru korzystało z niewłaściwych częstotliwości zarezerwowanych dla wojska. Ponadto zarzucano wielu jednostkom przeprowadzanie kontroli nie w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim w celu pozyskiwania pieniędzy do gminnej.

Straż Miejska w Świdnicy nie prowadzi kontroli z wykorzystaniem tego urządzenia od 1 października. Kwestie użycia fotoradaru ureguluje uchwała sejmu, którą już we wrześniu podpisał prezydent RP. Według nowych założeń urządzeń mobilnych będzie mogła używać tylko policja, natomiast fotoradarami stacjonarnymi będzie dysponowała wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w całym kraju z początkiem roku 2016.

Fotoradar świdnickiej SM został zabezpieczony w magazynie straży. W związku z tym prezydent Świdnicy zwróciła się do policji z prośbą o wzmocnienie kontroli w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, m.in. w okolicach świdnickich szkół.

 

Tutejsza jednostka została pozbawiona zastępcy komendanta. Jan Łętowski, który od dwóch lat pełnił funkcję tę funckję, teraz sprawdzi się jako szef.

Wraz z nowym komendantem nie wybrano jego zastępcy. Jak informuje urząd miejski aktualnie w straży miejskiej nie będzie funkcji zastępcy komendanta.

 

MM

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *