Startują „Cztery Żywioły Słowa”

Poetyckie recytacje, spotkania uczniów z twórcami, wykłady literackie, a także wspomnienia świdnickich artystów. To wszystko czeka nas podczas czterodniowej imprezy Cztery Żywioły – Słowa, która jest organizowana w Świdnicy już po raz czwarty.

Cztery Żywioły

„Cztery Żywioły – Słowa” to impreza ciekawa przede wszystkim dla środowiska humanistów i literatów. Idea wydarzenia mówi bowiem o tym, aby w sposób niekonwencjonalny prezentować utwory literackie i promować literaturę, jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową. Cztery Żywioły Słowa, to wydarzenie literackie, mające na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne, zajmujące się teorią literatury, muzyką, teatrem tłumaczą organizatorzy.

Tegoroczne wydarzenie „Cztery Żywioły – Słowa” potrwa cztery dni, od 26 do 29 października. Tak jak rok temu, wydarzenie przeplata się z Festiwalem Literackim preTEXTY.

W każdym dniu będzie się działo coś innego. Już dzisiaj, 26 października na balkonie miejskiego teatru zostanie wyrecytowana poezja Wisławy Szymborskiej. Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii Barbara Elmanowska zaprezentuje wspomnienia świdnickich artystów, które zebrała do swojej publikacji „Czarny Pegaz”. Redakcja „Wiadomości Świdnickich” pomogła jej dotrzeć do osób, które mają wiedzę o artystach pochowanych na świdnickich nekropoliach. – Pomysł pojawił się dokładnie 1 listopada 2014 roku, gdy Wojtek Koryciński zorganizował prywatny spacer po świdnickich cmentarzach, w czasie którego odwiedzaliśmy groby niektórych artystów. Pamiętam, że zajęło nam to prawie 5 godzin i był to oprócz tego, że wartościowy, bardzo magiczny czas. Uznałam, że warto opracować „przewodnik”, uwzględniający artystów i cmentarze, z czego wyszli artyści pochowani na świdnickich cmentarzach – przyznaje w rozmowie z nami Barbara Elmanowska.

Ponadto w programie także m.in. studio poetyckie, spotkanie z twórcami w szkołach ponadgimnazjalnych oraz spotkania z autorem książek dla dzieci Tomaszem Rafką.

Program na plakacie.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Cztery Żywioły plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *