Stare pogotowie zniknęło

Część dawnej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy została zrównana z ziemią. Zaczęły się bowiem prace związane z utworzeniem przy ul. Wojska Polskiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

Część dawnej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy została zrównana z ziemią. Zaczęły się bowiem prace związane z utworzeniem przy ul. Wojska Polskiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

 

Inwestycja realizowana jest przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

Stan obiektu był zły, nadzór budowlany zalecił rozbiórkę jego części. Pozostałą część uda się uratować – komentuje ks. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium.

W skład Centrum Kultury Chrześcijańskiej wejdzie ośrodek organizujący wykłady otwarte i sesje naukowe dla mieszkańców miasta i powiatu, ma tu też powstać szkoła języków starożytnych i punkt dydaktyczny dla świeckich studentów teologii.

W planach jest też utworzenie ogólnodostępnej biblioteki. Mamy spore zbiory – jakieś kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy książek i chcemy się nimi dzielić – mówi ks. Chlipała dodając: – Teren doprowadzamy do porządku. Musimy zainwestować w remont pawilonu, odrestaurowanie nieruchomości i przestrzeni, ale na ten cel potrzebujemy pieniędzy. Szukamy środków zewnętrznych, unijnych, od ich pozyskania zależą dalsze etapy prac, które naturalnie chciałbym rozpocząć jak najszybciej. Niestety nie mogę mówić o żadnych datach. Nie mamy jeszcze nawet pozwolenia na budowę – wyjaśnia rektor diecezjalnej uczelni.

Przypomnijmy, że byłą siedzibę pogotowia ratunkowego z działkami o powierzchni 0,3222 i 0,1342 ha, sprzedano z 55 proc. bonifikatą. Cena ustalona przez zarząd powiatu, w oparciu o wycenę rzeczoznawcy przekroczyła 720 tys. zł. Ostatecznie teren sprzedano za kwotę 324 tys. zł. W 2004 roku uczelnia kupiła w drodze bezprzetargowej także inny teren o powierzchni 1,4214 ha (dawny szpital zakaźny) wraz z budynkami. Działki sąsiadują ze sobą.

MM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *