Spotkanie z aktorem

W poniedziałek 11 grudnia o godzinie 11.00 gościem Alchemii teatralnej będzie wrocławski aktor Adam Cywka. Spotkanie poprowadzą Mariola Mackiewicz i Karolina Warzecha, a odbędzie się ono w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Adam Cywka – urodził się w 1968 roku i w 1991 ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu, zdobywając nagrodę za rolę George’a w przedstawieniu Nasze miasto T. Wildera na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na profesjonalnej scenie rolą chochlika w Balladynie Juliusza Słowackiego w reż. Krystyny Meissner w Teatrze Polskim we Wrocławiu, z którym związany jest do dzisiaj. Szerokiej publiczności dał się poznać za sprawą licznych ról telewizyjnych i filmowych, zwłaszcza w popularnych Barwach Szczęścia i Pierwszej Miłości. Użyczał też swojego głosu Maślanie w kultowej kraskówce Włatcy móch. Obecnie oglądać go można na kinowych ekranach w filmie Cicha Noc Piotra Domalewskiego.

Ma na swoim koncie ponad 20 ról filmowych i ponad 60 ról teatralnych serialowych, a 20‑krotnie użyczał postaciom głosu. W swojej pracy scenicznej zetknął się z wieloma najważniejszymi polskimi reżyserami począwszy od Wajdy, Jarockiego i Prusa po Jarzynę, Lupę, Wysocką, Garbaczewskiego i Strzępkę – by wymienić tylko niektórych z nich.

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk teatralnych, broniąc rozprawy doktorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pracuje jako adiunkt we wrocławskiej PWST. O swoim zawodzie mówił „Aktorstwo to jest zawód i tak je traktuję. Rzemiosło, wykonawstwo. Jak szewc ma wenę i zrobi zarąbiste buty, to ma wielką satysfakcję i też go chwalą. Intensywnie żyć znaczy nie gnuśnieć, ale nie gnuśnieć nie musi oznaczać codziennego skakania w ogień. Intensywnie znaczy aktywnie intelektualnie, poznawczo”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *