Spotkali się z uchodźcami

W hali sportowo-widowiskowej świebodzickiego OSiR-u odbyło się spotkanie dla osób, które przyjechały do gminy, uciekając przed wojną w Ukrainie. Głównym celem wydarzenia było przekazanie wszystkim uchodźcom z Ukrainy, którzy zatrzymali się w Świebodzicach, kompleksowych informacji w trzech najważniejszych kwestiach: legalizacji pobytu, podjęcia pracy oraz uczęszczania dzieci do szkół.

Spotkanie poprowadził dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa, który po powitaniu wszystkich obecnych, przedstawił tematy, jakie będą poruszane na spotkaniu. Ze względu na duże zainteresowanie tematem jako pierwsza omówiona została kwestia uzyskania PESEL-u. Następnie glos zabrał burmistrz miasta, który potępił akt terroru, jakiego dopuściła się Rosja wobec Ukrainy i  wyraził swoje wsparcie dla wszystkich obywateli tego kraju. Zapewnił, że gmina Świebodzice dołoży wszelkich starań, aby każda z osób, która trafiła  do naszego miasta poczuła się tu dobrze i bezpiecznie. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca burmistrza, członkowie specjalnie powołanego w mieście Zespołu ds. uchodźców z Ukrainy, przedstawiciele placówek oświatowych, Dziekan Dekanatu Świebodzickiego Józef Siemasz , a także osoby reprezentujące świebodzickie jednostki, instytucje, spółki, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz kluby sportowe i organizacje pozarządowe. Spółka ZGK Świebodzice zadbała o bezpieczny transport wszystkich chętnych.

Każda osoba otrzymała kompleksowy informator, ułatwiający poruszanie się w sferze urzędowej w naszej Gminie. Znajdują się w nim objaśnienia jak krok po kroku uzyskać numer pesel, czy założyć profil zaufany, który umożliwi ubieganie się o poszczególne świadczenia. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek, a w czasie kiedy dorośli uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dzieci bawiły się pod opieką animatora.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy obywatel Ukrainy, który uciekając przed wojną, przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski, może wystąpić o nadanie numeru PESEL. W tym celu należy udać się do Urzędu Miejskiego w  Świebodzicach, ul. Żeromskiego 27, pok. nr 4  Wydział Spraw Obywatelskich, Ochrony Ludności i Działalności Gospodarczej, aby uzyskać  niezbędne informacje i pomoc w wypełnieniu wniosku. –  Celem usprawnienia obsługi, w miarę możliwości, prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie godziny wizyty pod numerem telefonu: 74 666 95 52 –  podkreślają urzędnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *