Spacer po wojennej Świdnicy i okolicach

Główny bohater powieści Krzysztofa Tokarza „Renn Breslau – miasto złota i miłości”  przybył do ówczesnej Schweidnitz dowodząc tajemniczym transportem. Nawet on nie wiedział, co ukrywały skrzynie przeładowywane na tutejszym dworcu kolejowym. O tym wątku i o wielu innych będzie można usłyszeć na spotkaniu z autorem powieści.

To znakomita, trzymająca w napięciu powieść. Autor prowadzi nas ulicami wojennego Wrocławia i okolicznych miejscowości. Perypetie głównego bohatera i trudna miłość niemieckiego oficera do Polki uatrakcyjniają tę książkę. A zakończenie zaskakuje – mówi miejska radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska, organizatorka spotkania autorskiego.

Krzysztof Tokarz, doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich  ze swadą i niebanalnie przedstawi na spotkaniu swoją powieść. Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau – miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Wałbrzych -Waldenburg, Książ- Fürstenstein, a Świdnica -Schwiednitz. Dzięki młodemu Hauptmannowi będziemy mieli okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Ale zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, a ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyją prawdziwą gehennę, „przespacerujemy się” po Breslau i jego okolicach.
Za czasów Hauptmanna Edwina Renna Świdnica i Książ odgrywały w czasie wojny ważną rolę. Świdnica była jednym z najważniejszych punktów przeładunkowych wszelkich dóbr, w tym tych zrabowanych przez hitlerowców w Polsce. Zamek Książ miał równie ciekawą historię. Miała tam powstać kwatera Hitlera  i to właśnie w tym miejscu Niemcy wydrążyli  tajemnicze podziemia.

Spotkanie autorskie odbędzie się 20 czerwca o godzinie 17.30 w restauracji Piwnica Ratuszowa, Rynek 37 w Świdnicy. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *