Słowo biskupa na Wielkanoc

biskup zyczenia 21

biskup zyczenia 21Drodzy mieszkańcy Świdnicy i Ziemi Świdnickiej, w związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi, chcę przypomnieć Czytelnikom „Wiadomości Świdnickich”, że istotą tych świąt jest przeżycie Paschy Chrystusa, czyli Jego przejścia z życia ziemskiego – przez cierpienie i śmierć na krzyżu oraz pobyt w grobie – do życia w zmartwychwstaniu, do życia uwielbionego.

 

Drodzy mieszkańcy Świdnicy i Ziemi Świdnickiej, w związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi, chcę przypomnieć Czytelnikom „Wiadomości Świdnickich”, że istotą tych świąt jest przeżycie Paschy Chrystusa, czyli Jego przejścia z życia ziemskiego – przez cierpienie i śmierć na krzyżu oraz pobyt w grobie – do życia w zmartwychwstaniu, do życia uwielbionego.

Sam Chrystus i Jego uczniowie, którzy to przeżywali jako pierwsi – zaświadczyli, że Jezus dokonał tego za nas i dla nas: za na wycierpiał rany i umarł za nas na krzyżu, abyśmy mieli odpuszczone nasze grzechy. Dla nas też zmartwychwstał, zapowiadając nasze przyszłe zmartwychwstanie, jeśli w to uwierzymy i nawrócimy się na ewangeliczne życie.

Trzeba nad tym ubolewać, że tak wielu ludzi sprowadza święta wielkanocne li tylko do obrzędu poświęcenia pokarmów, chociaż można powiedzieć, że lepsze to aniżeli nic. Najważniejsze jest jednak nasze wewnętrzne nawrócenie, odnowienie osobistej więzi z Bogiem i życie łaską naszego Chrztu. biskup zyczenia 21

Święta wielkanocne zawierają w liturgii tzw. Triduum Paschalne, które zaczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, a kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania. W Wielki Czwartek świętujemy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Wspominamy także otrzymanie przykazania miłości. W Wielki Piątek towarzyszymy Chrystusowi w Jego męce i śmierci krzyżowej. W centrum liturgii Wielkiego Piątku znajduje się adoracja krzyża. W Wielką Sobotę Kościół czuwa na modlitwie przy grobie Chrystusa. W Wigilię Paschalną, w noc wielkanocną Kościół przeżywa zmartwychwstanie Chrystusa. Zewnętrznym, widzialnym ogłoszeniem zmartwychwstania jest procesja rezurekcyjna, która może być odprawiana w nocy na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej, lub o świcie, w poranek wielkanocny. Udział w liturgii Triduum Paschalnego jest istotnym elementem obchodu świąt wielkanocnych.

Tegoroczne święta wielkanocne będziemy przeżywać w klimacie dziesiątej rocznicy odejścia do wieczności Ojca św. Jana Pawła II oraz pierwszej rocznicy jego kanonizacji. Nasz wielki Papież każdego roku kierował do Kościoła i świata orędzie wielkanocne, w którym przekazywał nam bardzo ważne, aktualne prawdy. W Orędziu Wielkanocnym Urbi et Orbi, 6 kwietnia 1980 r. Jan Paweł II mówił: „Kościół wciąż na nowo głosi Zmartwychwstałego Chrystusa. Kościół z radością powtarza ludziom słowa apostołów i niewiast wypowiedziane w ten promienny poranek, gdy śmierć została pokonana. Kościół głosi, że żyje Ten…, który umarł na krzyżu i objawia pełnię życia.”

Niech także ten świat, który dzisiaj – niestety – na różne sposoby zdaje się pragnąć „śmierci Boga”, usłyszy orędzie Zmartwychwstania. Wy wszyscy, którzy głosicie „śmierć Boga”, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy „śmierć Boga”, nie niesie w sobie nieuchronnej „śmierci człowieka”…?

Chrystus zmartwychwstał… Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie świat dzisiejszy i jutrzejszy; którzy budujecie świat kultury i cywilizacji, świat ekonomii i polityki, świat nauki i informacji; którzy budujecie świat pokoju… lub wojny?; którzy budujecie świat ładu… lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym!

Gdy na nowo pochylamy się w Święta Wielkanocne nad tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa, przekazujemy sobie najlepsze życzenia. Wszystkim Czytelnikom „Wiadomości Świdnickich” życzę, by budowali swoje życie na Chrystusie zmartwychwstałym, by od Niego czerpali moc do codziennego życia; by przyjęli dary Jego chwalebnego zmartwychwstania: dar wiary, miłosierdzia, pokoju, radości i zdrowia. Życzę dobrego świętowania w gronie rodzinnym, znajomych i przyjaciół. Życzę nadziei na lepszą przyszłość.

Wasz biskup Ignacy Dec

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *