„Śniadanie daje moc”

W Dniu Zdrowego Śniadania, 8 listopada uczniowie wszystkich klas ze SP nr 6 w Świdnicy kolejny raz wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne śniadanie dziecka, rodzica, nauczyciela to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe odżywianie.

IMG_1859

W klasach odbyły się poprzedzające akcję zajęcia edukacyjne, dzięki którym uczniowie poznali normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie dzieci poprzynosiły zdrowe i pożywne produkty do przygotowania wspólnego śniadania w klasie.

Dzieci wraz z rodzicami zadbali w tym dniu o kulturalne przygotowanie stołów do posiłku oraz o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek.

Mali kucharze wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, dekoracyjne kanapki. Przybrały one rozmaite kształty. Były to fantazyjne postacie z bajek, ulubione zwierzątka. Nie można było oderwać wzroku od smacznie wyglądających sałatek na kolorowych miseczkach. Tak wykonane i przyozdobione potrawy według różnych pomysłów dzieci, uatrakcyjniały ich pracę i wzmagały apetyt.

W kulturalny sposób spożywały zrobione przez siebie kanapki, sałatki, a niektóre z nich próbowały nawet nowych smaków. Dzieliły się z innymi kanapkami wykonanymi przez siebie. Rozmawiały między sobą o tym, co lubią jeść na śniadanie, co im dzisiaj smakowało i co będą chciały zmienić w dotychczasowym spożywaniu posiłku.

Przygotowanymi kanapkami, sałatkami poczęstowali nauczycieli i pracowników szkoły.

Po zakończonym posiłku dzieci narysowały wspólne śniadanie – co im najbardziej się podobało, co sobie wybrały na wspólne śniadanie. Powstała z tego wystawa, która przypomina dzieciom o najważniejszych celach akcji „Śniadanie daje moc.

Uczniowie zrozumieli, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na wzrost, rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewni im harmonijny wzrost, dojrzewanie, sprawność fizyczną oraz zdolność do nauki, chroni też przed niedoborami pokarmowymi i przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *