Sezon kulturalny otwarty

501 wydarzeń od września 2016 roku do września 2017 roku – to ilość imprez kulturalnych zorganizowanych tylko przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Wystawy, wernisaże, spotkania autorskie czy też koncerty przygotowane zostały w tym czasie także przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Dawnego Kupiectwa i Młodzieżowy Dom Kultury.

W czwartek, 28 września w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta inauguracja sezonu kulturalnego w Świdnicy. Wręczono nagrody kulturalne Halinie Szymańskiej, Barbarze Elmanowskiej i Joannie Janas oraz przyznano tytuły „Mecenasa Kultury” dla Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Drukarni DGE i firmy Kortas. Była to również okazja do podsumowania dotychczasowych działań organizowanych przez ŚOK. Przez rok odbyło się: 17 imprez plenerowych, 67 koncertów, 64 spektakle, czytania i performance, 25 wystaw, 69 projekcji filmowych, 18 konkursów, 49 spotkań autorskich i edukacyjnych, 67 warsztatów. Zrealizowano 4 projekty artystyczne. Świdnicki Ośrodek Kultury był również współorganizatorem 97 imprez o różnej tematyce, oczywiście związanej z kulturą. Występy gościnne zespołów ŚOK w innych instytucjach, miastach i państwach miały miejsce 24 razy.

To był szczególny rok. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim Państwu za obecność na organizowanych przez nas wydarzeniach, wsparcie materialne, pomoc techniczną, uśmiech i życzliwość – mówiła Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

ŚOK w ciągu ostatnich lat prowadził taką politykę kulturalną, by zaspokoić gusta i oczekiwania każdej publiczności. Hitem były zarówno koncerty wybitnych wykonawców w ramach Festiwalu Bachowskiego, jak i występy zespołów disco-polo w czasie Dni Świdnicy. Wiele wydarzeń było bezpłatnych, dostępnych dla wszystkich świdniczan, wspomnieć tu należy m.in. o Festiwalu Teatru Otwartego czy też spotkaniach autorskich.

Pełna sala teatralna i zadowolenie widzów to dla mnie największa satysfakcja. Kultura to jednak nie tylko uczestniczenie, ale także współtworzenie jej. Wielkie podziękowania należą się więc także wszystkim inicjatorom i współtwórcom wydarzeń, których w ostatnim czasie było w Świdnicy wiele – dodaje prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.  

W tym roku czeka nas jeszcze uczta filmowa, czyli 3. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego „Spektrum”. Od 9 do 12 listopada miłośników kina zapraszamy do obejrzenia kilkunastu filmów zarówno krótko jak i długometrażowych, na spotkania z ich twórcami i aktorami. Gościć będziemy m.in. Krzysztofa Zanussiego i Olgę Tokarczuk. Zachęcamy również do udziału w spektaklach, koncertach i projektach, m.in.: w recitalu kabaretowym Artura Andrusa, spektaklu dla dzieci „Koziołek Matołek”, koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” czy też produkcji Wrocławskiego Teatru Komedii „Pomoc Domowa”. Ponadto w październiku gościć będziemy plejadę gwiazd, czyli Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską, Krystynę Tkacz i Paulinę Holtz w przedstawieniu „Lilka, cud miłości”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *