Setki pielgrzymów w Świdnicy (FOTO)

Powiewające flagi swoich państw, uśmiechy, tańce, okrzyki, modlitwa i tylko pozytywne wibracje towarzyszyły setkom pielgrzymów, którzy dzisiaj na zakończenie diecezjalnych dni odbywających się w ramach Światowych Dni Młodzieży, zjechali do Świdnicy. Biskup świdnicki Ignacy Dec pożegnał przybyłych gości w zrozumiałym dla każdego języku i wyraził wdzięczność za obecność w diecezji świdnickiej.

Dni młodzieży 2016 Świdnica (7)

Pielgrzymi przez kilka dni, od 20 lipca gościli podczas uroczystych Dni Diecezji w powiecie świdnickim, kłodzkim i ząbkowickim. Do diecezji świdnickiej zjechali młodzi ludzie z Czech, Niemiec, USA, Hiszpanii, Argentyny, Brazylii, królestwa Bahrajnu, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Francji i Ugandy. Pielgrzymi schronienie znaleźli nie tylko w domach zakonnych, ale także w szkołach i prywatnych domach polskich rodzin. W sumie gościnę znalazło ponad 700 osób z każdego zakątka świata.

Finał diecezjalnych dni odbył się dzisiaj, 25 lipca na terenie parafii Królowej Polski. Rozpoczął się on o godzinie 10.00 rano uroczystą mszą świętą odprawioną przez biskupa świdnickiego. Ignacy Dec zachęcał wszystkich pielgrzymów i wolontariuszy do głoszenia słowa Bożego w życiu codziennym, służeniu bliźnim i dawaniu świadectwa wiary. Życzył też pięknego spotkania w Krakowie z papieżem Franciszkiem.

Dni młodzieży 2016 Świdnica (13)

Zaraz po mszy świętej tłumnie zgromadzeni pielgrzymi zebrali się na placu przed parafią. Tam zostali ugoszczeni obiadem przygotowanym przez Caritas. Chętnych do posiłku nie brakowało. Obcokrajowcy z apetytem zajadali się przygotowaną kaszą gryczaną z sosem i kiszonym ogórkiem.  – Dobrze nas tu karmią. Codziennie było co innego. Jedliśmy już pierogi, bigos, kaszankę i kiełbaski z grilla. Wszystko super! – przyznają uczestnicy.

Dni młodzieży 2016 Świdnica (34)

Po obiedzie przed kościołem został zorganizowany festyn. Pielgrzymi tańczyli i śpiewali do rytmów puszczanych z estrady. Panowała iście pozytywna atmosfera.

Po finale diecezjalnych dni wszyscy wyruszają w dalszą drogę do Krakowa. Czesi już dzisiaj w południe opuścili miasto, a jutro wyjadą  kolejne grupy.

Dni młodzieży 2016 Świdnica (33)

W akcję zaangażowało się blisko 200 wolontariuszy. Na promenadzie i w okolicach nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze policji i straży miejskiej. W organizację tak wielkiego przedsięwzięcia włączyło się miasto Świdnica, dofinansowując „Dni w Diecezji” kwotą ok. 20 tys. zł, pokrywając m.in. koszty transportu wolontariuszy do Krakowa (4 autokary) oraz zapewniając technikę i obsługę podczas festynu 25 lipca.

zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *