Sensacyjne odkrycie w Kletnie

fot_anna_haczek_3

fot_anna_haczek_3Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego poinformowali o wielkim odkryciu w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego poinformowali o wielkim odkryciu w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.fot_anna_haczek_3

Sala Mastodonta to najnowsze, bo pochodzące z 2 maja odkrycie grupy naukowców Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, speleologów i grotołazów. Ogromną, ponad stumetrowej długości jaskinię udało się odnaleźć po dwukrotnej próbie pokonania niebezpiecznego korytarza, pełnego przewężeń i zacisków, wymagających użycia sprzętu alpinistycznego.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest bez wątpienia najładniejszą i jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym jaskinią w Polsce, odwiedzaną corocznie przez ok. 70 tysięcy turystów. Jaskinię odkryto w 1966 r., udostępniono zaś do ruchu turystycznego w 1983 r. Chociaż całkowita długość jej znanych korytarzy wynosiła ok. 3,3 km, to zwiedza się ją trasą o długości ok. 360 m, znajdującą się w części środkowej jaskini.

Fot. Anna Haczek

walbrzyski.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *