Seniorzy z Klubu ABC Seniora radzą: Jak pozbyć się trudnych plam?

Za nami czas Świąt Bożego Narodzenia, a także Sylwester i Nowy Rok. To czas, który kojarzy nam się oczywiście z rodzinnym gronem, pysznościami na stole. W świątecznym czasie zajadamy się czerwonym barszczem, w Sylwestra zdarza nam się napić symbolicznej lampki czerwonego wina. To niestety wiąże się często także z uciążliwymi plamami na obrusie czy ubraniu.

W związku z tym, porady naszych Seniorów z Klubu ABC Seniora w Bystrzycy Dolnej, w tym tygodniu, dotyczą sposobów na poradzenie sobie z trudnymi plamami.

CZERWONY BARSZCZ
Posyp mokrą plamę dużą ilością soli kuchennej. Natrzyj zabrudzenie i pozwól powstałej papce wsiąknąć w obrus. Gdy sól zmieni kolor, zetrzyj ją i nasyp nową. Czynność powtarzaj, aż sól wchłonie cały barszcz. Wtedy namocz plamę w bardzo zimnej wodzie (nigdy w ciepłej) na około 2 godziny. Upierz obrus w pralce.

CZERWONE WINO
Polej plamę 2-procentową wodą utlenioną (tylko biały obrus!). Odczekaj 20 minut i upierz obrus w pralce. Innym sposobem na plamę z czerwonego wina jest polanie jej białym winem lub szampanem i upranie obrusu.

TŁUSZCZ
Nasyp na nią mąkę ziemniaczaną. Pozostaw na kilka minut, a następnie wyczyść szczotką lub wypłucz w wodzie. Mąkę ziemniaczaną można zastąpić talkiem lub sproszkowaną kredą. Innym sposobem jest polanie plamy płynem do mycia naczyń, odczekanie kilku minut i upranie obrusa w pralce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *