Seniorzy z Bystrzycy Górnej świętowali

Przy własnych wypiekach, ciastach, owocach oraz przetworach spotkali się członkowie Klubu Seniora, by w miły sposób celebrować Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, czyli powszechnie znane Święto Seniora.

 

Przy własnych wypiekach, ciastach, owocach oraz przetworach spotkali się członkowie Klubu Seniora, by w miły sposób celebrować Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, czyli powszechnie znane Święto Seniora.

Klub w Bystrzycy Górnej jest najstarszym powstałym na terenie gminy Świdnica, funkcjonuje od 12 kwietnia 1999 roku. Zrzesza seniorów z czterech miejscowości: Lubachowa, Burkatowa, Bystrzycy Górnej i Świdnicy. Obecnie liczy 40 osób i posiada bogate tradycje związane z działalnością na rzecz lokalnego środowiska oraz integracją społeczności lokalnej.

Podczas spotkania poruszano przeróżne tematy i zagadnienia. Problemy starzenia się społeczeństwa, poprawa sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw to tylko niektóre z nich. Nie zabrakło także czasu na podsumowane dotychczasowej działalności Klubu oraz omówienie planów na przyszłość. Członkom Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej w znacznym stopniu zależy na współpracy z Urzędem Gminy Świdnica oraz radami sołeckimi. Dlatego też na spotkaniu nie zabrakło wójt gminy Teresy Mazurek oraz przedstawicieli Gumnego samorządu. Chętnie włączają się również we wszystkie inicjatywy, projekty oraz działania kierowane w ich stronę, a także prężnie współpracują z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami na terenie gminy. Podczas okolicznościowego spotkania byli również przedstawiciele władz Gminy Świdnica oraz różnych zaprzyjaźnionych organizacji.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu seniora. Były życzenia i serdeczne długie rozmowy, które trwały ponad 4 godziny. 21 maja 2016 r. Klub Seniora w Bystrzycy Górnej obchodził będzie Jubileusz 20-lecia działalności i ten sam jubileusz współpracy z bratnim Klubem Emerytów i Rencistów z Niemiec. Dlatego też podczas ostatniego spotkania seniorów nie brakowało tematów związanych z przygotowaniami do tego wielkiego wydarzenia.  W swojej działalności Klub Seniora wyjechał na 54 wycieczki krajowe oraz 10 wycieczek zagranicznych w tym 8 do Niemiec 2 do Czech. W naszych progach gościliśmy telewizje z Wrocławia oraz delegacje z bratnich klubów z naszej gminy dla których służymy pomocą i serdecznością – mówi Stanisław Kraiński, prezes klubu.

Wyjazdy seniorów z Gminy Świdnica

·         9-11.08.2000 KS Bystrzyca Górna i KS Pszenno zwiedzanie jeziora Bystrzyckiego, Tamy Lubachowskiej, Zamek Grodno, Zakładu Pracy „Gales”

·         9-11.05.2001 Wyjazd seniorów do Niemiec – Lausitz Brandenburgia (zwiedzanie kopalni węgla, Muzeum oraz spływ malowniczym kanałem.)

·         31.08. – 2.09.2003 Seniorzy zwiedzają Wambierzyce, Kudowę,

·         17-19.09.2005 Krzyżowa warsztaty na terenie fundacji małe zwiedzanie okolicy z przyjaciółmi z Niemiec

·         25-27.06.2006 Wyjazd seniorów do Niemiec – Cottbus (przewóz łodzią po kanale, zwiedzanie miasta i pobliskich terenów

·         26-27.04.2008 Zwiedzanie przez Seniorów miasta Świdnicy (kościół pokoju , katedra, rynek, ciekawe miejsca)

·         24-26.04.2009 Wyjazd seniorów do Szczawna Zdroju z przyjaciółmi z Niemiec (współpraca partnerska)

·         24-26.04.2009 Wyjazd seniorów do Niemiec Brandenburgia – Sauftenberg (współpraca partnerska)

·         7.09.2009 Wyjazd seniorów na Zamek Czocha w Leśnej, Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, Jelenia Góra, jesienne uroki Parku Zdrojowego w Cieplicach.

·         25-27.06.2010 Wyjazd seniorów do Barda i Ząbkowic zwiedzanie zabytkowych miast.

·         23.09.2010 Wyjazd Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej i z Pszenna do Czech – Broumov wracając Sokołowsko

·         17-19.06.2011 Wyjazd seniorów do Niemiec – Lauchhammer – Lausitz (Zwiedzanie Pałacu, Kopalnie węgla brunatnego, rejs barką) (współpraca partnerska)

·         21.09.2011 Seniorzy w Kudowie Zdroju, Duszniki Zdrój (park zdrojowy, Muzeum papiernictwa, starówka)

·         1.05.2012 Wyjazd KGW w Pszennie do Książa, Lubiechowa – Palmiarnia

·         29.06 – 1.7.2012 Seniorzy zwiedzają Kowary oraz krajoznawcza podróż po Dolnym Śląsku (współpraca partnerska)

·         18.05.2012 Wycieczka KS z Bystrzycy Górnej i Pszenna do Trutnova w Czechach

·         10.10.2012 KS Bystrzyca Górna i KS Pszenno Wycieczka do Wrocławia Ostrów Tumski, Żegluga statkiem po Odrze, Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, Pokaz Fontann na Pergoli – Hala 100 lecia,

·         17.04.2013 KS Bystrzyca Górna i KS Pszenno Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, oraz Panorama Racławicka (Wrocław)

·         31.05 – 2.6.2013 Wyjazd seniorów do Niemiec – Lausitz – Drezno zwiedzanie starówki – Ortrand (współpraca partnerska)

·         2.06.2013 seniorzy z Boleścina, Grodziszcza, Krzczonowa, Krzyżowej i Wieruszowa, pierwsze spotkanie integracyjne w Arboretum w Wojsławicach.

·         12.10.2013 Seminarium wyjazdowe dla kół gospodyń i klubów seniora z Pszenna, Bojanic, Lutomia Dolnej do Wrocławia

·         24.05.2014 Wyjazd z grupą niemiecką na zwiedzanie Wrocławia i wspólne seminarium (K.S Pszenno i K.S Bystrzyca Górna (współpraca partnerska)

·         Klubu Starszaka, Stowarzyszenia Sztafeta Pokoleń i Otwarte Drzwi Boleścin zwiedzali już wspólnie Wojsławice, odkrywali tajemnice i ciekawe miejsca Świdnicy. oraz wyjazd do Wrocławia,

·         12-14.06.2015 Wyjazd seniorów z Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej i Klubu Seniora w Pszennie do Niemiec – Sauftenberg (współpraca partnerska)

 

Dodatkowo w swoich zbiorach posiadamy niezbędne dokumenty archiwalne oraz Kronikę z działalności opisującą wydarzenia z przeszłości. Kronikę prowadzi założyciel i prezes Klubu Seniora Stanisław Kraiński. Członkowie  spotykają  się w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca o godzinie 17:00, a jak zajdzie potrzeba to i w inne dni miesiąca. W naszym Klubie jest zawsze wesoło i zawsze coś się dzieje ponieważ tworzy go grupa wspaniałych ludzi pełnych ciekawych pomysłów –dodaje prezes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *