Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej (FOTO)

Jak radzić sobie z różnym stosunkiem do ruchu oporu i kolaboracji w muzeach, na wystawach i w miejscach pamięci? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy XIV Seminarium Wschodnio-Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci, które odbyło się od 9 do 12 marca w Krzyżowej.

DSC_2558 (1)

– To jeden z najważniejszych aspektów tego dużego, międzynarodowego spotkania (ponad 60 osób z 17 krajów), bo pozwala rozmawiać twarzą w twarz ludziom zajmującym się historią w praktyce, a co ważne wywodzącym się ze społeczeństw, gdzie na te same dziejowe wydarzenia odpowiedziami były inne narracje historyczne – mówi Dominik Kretschmann, współorganizator wydarzenia z ramienia Fundacji ,,Krzyżowa”.

Uczestnicy z poszczególnych krajów dzielili się praktycznymi doświadczeniami swojej pracy: kontaktu historyków z ludzkimi reakcjami na różne odsłony historii.
11 marca swoje projekty zaprezentowali: Stefano Merzi z Centrum Edukacyjnego Montresole we Włoszech, Dea Meric z Documenta-Centrum na Rzecz Badania Przeszłości z Chorwacji, Andrea Simonyi ze Stowarzyszenia na Rzecz Odzyskania Pamięci Historycznej z Hiszpanii, Tereza Cuni z albańskiej instytucji: Pomnik Ofiar Dyktatury Komunistycznej oraz Genevieve Errampuzpe z francuskiej Memorial d’Izieu.

– Świetna kontynuacja wcześniejszych dyskusji, w trakcie których eksperci zastanawiali się jak mówić o historii, żeby narracja była maksymalnie obiektywna i wiernie oddawała przeszłość – komentuje Joanna Tołczyk z Miejsca Pamięci w Krzyżowej.

Ważnym punktem programu była wizyta międzynarodowego grona historyków na cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich. To miejsce bardzo specyficzne i niezwykle mocno wpisujące się w temat seminarium. Tu bowiem znajduje się miejsce spoczynku ofiar II Wojny Światowej, z dwóch stron konfliktu, a więc wychowanych na dwóch odmiennych interpretacjach historii. Leżą tu obok siebie ofiary, zbrodniarze wojenni, normalni żołnierze, ale i członkowie Waffen-SS.

– To swego rodzaju smutny pomnik przypominający i ilustrujący makabrycznie i bardzo dosłownie do czego doprowadza walka w imię tzw. prawdziwego wizerunku historii – mówi Marzena Gursztyn z Miejsca Pamięci w Krzyżowej.

Warto podkreślić, że seminarium to kolejny duży, wspólny polsko-niemiecki projekt realizowany w Krzyżowej. Obok Fundacji ,,Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (we współpracy z Inicjatywą Kreisau e.V.) i Wrocławskiego oddziału IPN, współorganizatorami po niemieckiej stronie są: Niemiecka Federalna Fundacja Badań nad Dyktaturą SED z Berlina, Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi(Kassel-Berlin), Akademia Protestancka w Berlinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *