Rzecznik powinien być bliżej obywateli (FOTO)

 

Prawa seniorów, problemy osób z niepełnosprawnościami, funkcjonowanie sądów i prokuratury oraz sprawy organizacji pozarządowych – to najczęściej poruszane zagadnienia na spotkaniach z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dzisiaj Adam Bodnar gościł w Świdnicy.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się z organizacjami pozarządowymi dzisiaj, 29 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej . – W tym tygodniu od niedzieli jesteśmy w podróży. Zaczęliśmy od Bogatyni, później był Zgorzelec, Jelenia Góra, Wałbrzych, Kłodzko i Świdnica. Nie tylko dlatego, że jest to bardzo ważne miasto ze wspaniałymi zabytkami, ale ze względu też na pochodzącego ze Świdnicy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, z którym w wielu tematach współpracuję – poinformował Adam Bodnar, który razem z RPD powołał Zespół Ekspertów ds. Alimentów. – Mamy wspólną komisję ekspertów ds. niealimentacji zastanawiających się, jak rozwiązać problem niepłacenia przez wielu rodziców w Polsce alimentów na swoje dzieci – wyjaśnił.

Do Biura Rzecznika Praw Dziecka wpływa kilkadziesiąt spraw rocznie związanych bezpośrednio z problematyką niealimentacji. To m.in. niska skuteczność egzekucji komorniczych czy przekroczenie progu dochodowego umożliwiającego uzyskanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego oraz umarzanie postępowań przygotowawczych w sprawach z par. 209 Kodeksu Karnego.

Niealimentacja jest przestępstwem. Zastanawiamy się, jak wypracować propozycje działań prowadzących do zmian systemowych – zaznaczył.

Adam Bodnar jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich od 9 września 2015 roku. Od początku swojej pracy za cel postawił sobie bycie bliżej ludzi. Uważa, że rzecznik musi rozmawiać z ludźmi o ich problemach i szukać wspólnie rozwiązań, a nie tylko analizować dokumenty i siedzieć w biurze. – Począwszy od listopada 2015 w zasadzie co miesiąc wychodzimy do ludzi i organizujemy regionalne spotkania. Rozpoczęliśmy je w województwie zachodnio-pomorskim, gdzie odwiedziliśmy Szczecin oraz Świnoujście, a później kolejne województwa. Jesteśmy teraz na takim etapie, że kończymy cykl spotkań regionalnych. Ich celem było poznanie rzeczywistości poszczególnych miast. Jak wygląda w nich ochrona praw człowieka, jaka jest kondycja organizacji pozarządowych i jakie problemy zgłaszane są na szczeblu lokalnym. Te wizyty przekładają się na konkretne działania na rzecz obywateli – wyjaśnił rzecznik i dodał: – Dzięki nim mogę nie tylko analizować poszczególne problemy pod względem prawnym, ale też starać się pomóc w ich rozwiązywaniu.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich może zgłosić się każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci.

Wystarczy napisać bezpłatny wniosek lub zadzwonić na bezpłatną infolinię obywatelską pod numer 800 676 676.

Więcej informacji o pracy Rzecznika Praw Obywatelskich na stronie www.rpo.gov.pl.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

beatafigurna@swidnickie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *