Ruszyła maszyna

wyboryWybory samorządowe 21 listopada i 5 grudnia. Już niebawem wszyscy zaczną odkrywać karty.

 

wyboryWybory samorządowe 21 listopada i 5 grudnia. Już niebawem wszyscy zaczną odkrywać karty.

15 września Platforma Obywatelska opowiedziała, jak zamierza prowadzić kampanię wyborczą. 1 października jej kandydat na prezydenta Świdnicy Zbigniew Szczygieł przedstawi swój oficjalny program wyborczy. Ma być on oparty na rozmowach z mieszkańcami. Temu właśnie służą ankiety, z którymi „w miasto” wyszli wolontariusze wspierający kampanię. Wkrótce także poznamy listy kandydatów do rad miast i gmin, Rady Powiatu oraz Sejmiku Wojewódzkiego.

Na liście do tego ostatniego pewne jest, że na jednym z pięciu pierwszych miejsc znajdzie się Zbigniew Szczygieł. Zapytany o to, gdzie mu bliżej – do prezydentury miasta czy pozostania w Sejmiku Wojewódzkim – odpowiada: – Zdecydowanie do prezydentury. Ale jak dodaje Robert Jagła, szef PO w powiecie świdnickim, obecny członek zarządu województwa dał się poznać z bardzo dobrej strony i daje szansę na osiągnięcie dobrego wyniku w wyborach do sejmiku. – A naszym celem jest wprowadzenie pięciu osób do sejmiku – mówi Jagła.

Wspólnota Samorządowa także zwarła szeregi. – Listy się tworzą i są zamykane, ale nie podamy ich wcześniej niż dowiemy się, kiedy będą wybory – powiedział nam wczoraj Tadeusz Grabowski, szef Wspólnoty. Dodał, że w najbliższą sobotę ruszy nowa odsłona strony internetowej www.wspolnotasamorzadowa.org i sugeruje, że tam znajdzie się wiele informacji na temat kampanii oraz kandydatów Wspólnoty. Pewne jest, że kandydatem na prezydenta pozostaje obecna głowa miasta Wojciech Murdzek. Ale jaką kampanię będzie prowadził? Zapewne dowiemy się wkrótce.

PiS także pracuje nad listami kandydatów do rad. Do ofensywy szykuje się kandydat tej partii na prezydenta Świdnicy Mariusz Barcicki, który w wyborach do Rady Miejskiej w Świdnicy od dwóch kadencji depcze po piętach najlepszemu pod tym względem Wojciechowi Murdzkowi. Kiedy jednak osiem lat temu Barcicki startował na fotel prezydenta, wynik wyborów do rady nie przełożył się na wynik wyborów prezydenckich. Jak będzie tym razem?

Kandydatem SLD na prezydenta ma być Adam Markiewicz, który do sprawy podchodzi jednak na zasadzie „nie chcem, ale muszem”. Trudno spodziewać się wysokiego poparcia. Jednak biorąc pod uwagę rosnące słupki poparcia dla SLD w kraju, partia – jeśli dobrze ustawi listy – może powalczyć o więcej mandatów w radach niż ma obecnie.

Także PSL ogłosił, iż wystawi kandydata na prezydenta Świdnicy. Będzie nim wieloletni działacz tej partii Tadeusz Włodkowski.

 

Maszyna wyborcza ruszyła.

Anita Odachowska-Mazurek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *