Rower alternatywą dla samochodu?

Przed nami listopadowe spotkanie Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”. Tym razem uczestnicy zastanowią się nad kondycją transportu w mieście, a punktem wyjścia do rozmowy będzie film „Rowery kontra samochody” w reżyserii Fredrika Gerttena.

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.

Bezpłatne spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 24 listopada o 18.00 w sali teatralnej ŚOK.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną projekcję. – 10 grudnia zapraszamy na świąteczny pokaz specjalny, wieńczący tegoroczny sezon DDKF „Okiem Młodych”. Wyświetlimy wtedy nagrodzony Oscarem film Wernera Herzoga „Spotkania na krańcach świata” – podróż na piękną Antarktydę, w której reżyser przygląda się niezwykle barwnym mieszkańcom kontynentu – zachęca Stanisław Abramik z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

 

 

 

CO: DDKF „Okiem Młodych” – „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten

GDZIE: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43

KIEDY: Wtorek, 24 listopada, godz. 18:00

WSTĘP WOLNY

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *