Rekordowy Świdnicki Przegląd Kolędniczy zakończony (WYNIKI)

Aż 35 zespołów i ponad 2 tysiące kolędników małych i dużych wzięło udział w tegorocznym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Na finał ŚPZK jury wytypowało prezentację z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Świdnicy z bożonarodzeniowym widowiskiem zatytułowanym „Świąteczny czas”, prezentującym pomysłowy scenariusz, bogactwo kostiumów, wartką akcję sceniczną i dobrą grę małych aktorów. Impreza została zorganizowana już po raz dwudziesty czwarty przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

przegląd 2016 (29)

Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów w większości nauczycieli szkół i przedszkoli oraz animatorów kultury, wiernych kontynuatorów polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Przegląd odbył się w dniach od 12 do 15 stycznia. Wczoraj w miejskim teatrze poznaliśmy finalistów bożonarodzeniowych jasełek.

Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie: Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK, Małgorzata Braniecka – członek jury ŚPZK, była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK i ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego” postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew.

W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na: dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny, śpiew i aranżacje muzyczne i grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych, dzieci i młodzieży z fundacji. świetlic środowiskowych i parafii oraz w grupie uczestników dorosłych. Przyznane zostały nagrody indywidualne za aktorskie role. W tegorocznym Przeglądzie przyznano także nagrody i wyróżnienia Biskupa Świdnickiego i członków jury.

WYNIKI:

W grupie przedszkolnej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

  1. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za przejrzysty rysunek sceniczny, nietuzinkową choreografię, bogactwo kostiumów i włączenie się grona pedagogicznego we wspólną grę z przedszkolakami w prezentacji „Od Bieguna do Betlejem”.

  1. Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy –za wpisanie prawdy o Bożym Narodzeniu w realia współczesnego świata i Kościoła oraz za przejrzysty obraz sceniczny w prezentacji pantomimicznej. Nagroda przewodniczącej jury.

  1. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy – za prezentację „Świątecznego czasu” w formie bożonarodzeniowego widowiska, pomysłową scenografię i bogactwo kostiumów wykonanych własnoręcznie.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

  1. Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy – za plastyczność prezentacji „Witaj, Jezu ukochany”.

  1. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – za poprawne przesłanie teologiczne i radosną nowinę, że Bóg zawsze jest z nami. Nagroda Biskupa Świdnickiego.

  1. Przedszkole Artystyczne „Bajkowy Domek” oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne w Świdnicy – za prezentacje „W Betlejem stajence” i „Jasełka w hipermarkecie” utwierdzające nas o potrzebie podtrzymywania tradycji kolędowania zarówno dzieci jak i dorosłych oraz sensie jej wartości kulturowych i duchowych. Z tego też powodu oraz dlatego. że te dwa przedstawienia wywodzą się z jednej placówki oświatowej, jury oceniło je całościowo.

  1. Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy – za uporządkowany rysunek sceniczny i wyrazisty przekaz słowny w prezentacji „Pokłon pastuszków”.

II. W grupie szkół podstawowych i gimnazjów

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

 1. Szkoła Podstawowa w Pszennie – za dopracowaną scenografię, walory muzyczne, grę aktorską postaci i teksty własne mówiące o tożsamości uczestników prezentacji „My, dzieci Kopernika”.

 1. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy – za pomysłowy scenariusz niosący refleksję nad tym, co z miłości Bóg może uczynić dla człowieka. Prezentacja „Żłób kamienny, żłób ciemny”.

 1. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – za stronę wokalną i aktualność przesłania, abyśmy w obliczu 1050. rocznicy Chrztu Polski mogli spojrzeć na Jezusa i Mu zaufać. Prezentacja „Polska ukochana wita swego Pana”.

 1. Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy – za dopracowany ruch sceniczny i tańce oraz wzbogacenie widowiska mniej znanymi tekstami pastorałek.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

 1. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Wirach – za wartkość akcji i poprawność dykcji występujących postaci. Prezentacja „Niesforna klasa”.

 1. Społeczne Gimnazjum w Świdnicy – za nastrojową muzykę i wprowadzenie elementów teatru cieni w jasełkowej prezentacji „Jeden zero dla nieba”.

 1. Szkoła Podstawowa Nr 6 w Świdnicy – za pomysłowe rozwiązania scenograficzne w prezentacji jasełkowej.

 1. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Świdnicy – za żywiołowe wyśpiewanie nowiny o Bożym Narodzeniu, niosącej ziarno pokoju, radości, miłości i szczęścia. Prezentacja jasełkowa i montaż słowno-muzyczny „Bóg się rodzi”.

 1. Gimnazjum w Lutomii Dolnej – za plastykę prezentacji i dostosowanie treści do wieku wykonawców.

III . Fundacje, świetlice środowiskowe dzieci i młodzieży, parafie, ośrodki kultury

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł

 1. Gminny Ośrodek Kultury w Ligocie Polskiej – za spektakl jasełkowy teatralno-pantomimiczny wyrażający głęboką symbolikę prawd wiary z zaskakującą narracją w formie ruchu i gestu.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

  1. Parafia pw. Bożego Miłosierdzia w Świdnicy – za autorski scenariusz „Dzieckiem stał się dla nas”, poprawną dykcję grających i wprowadzenie elementów teatru grozy.

 1. Świetlica Wiejska w Burkatowie – za integracyjne pokoleniowo przedstawienie kolędnicze „Kolędziorze z królem Herodem” i prezentację tekstów mniej publikowanych.

 1. Świetlica środowiskowa „Muchomorki” w Mieroszowie – za dobrą grę aktorską w międzypokoleniowej obsadzie w jasełkowym przedstawieniu „Trza się nawracać”.

 1. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy – za ciekawe rozwiązania scenograficzne w jasełkach „Dobry Pasterz”.

IV. Grupa uczestników dorosłych

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 500 zł dla każdej z grup:

 1. Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej – za humor, ruch sceniczny, kolędnicze przyśpiewki i rozbawienie publiczności swą profesjonalną grą. Prezentacja kolędnicza „Gdzie turoń chodzi”.

Wyróżnieni wyróżnieniami finansowymi w wysokości 200 zł dla każdej z grup:

1. Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-

Wychowawczy – za przypomnienie tradycyjnych polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i nastrojową prezentację świątecznych piosenek niosących nadzieję na lepsze jutro.

Nagrody indywidualne za grę aktorską w postaci kart upominkowych oraz nagród rzeczowych otrzymują:

 1. Stanisław Zarębiński z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za rolę MIKOŁAJA

 2. Malwina Kulig ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę HERODA .

 3.  Adam Tabaka ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za WOKAL

 4. Daniel Suchojad ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy za rolę LUCYFERA.

 5. Stanisław Madziara ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy za rolę FRANCISZKANINIA.

 6. Maksymilian Gerus ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy za rolę TURYSTY. Nagroda jurora Tadeusza Szarwaryna.

 7. Hubert Hołdys ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Świdnicy za rolę KRÓLA Nagroda jurora ks. Romana Tomaszczuka.

 8. Marcel Borkowski ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Świdnicy za rolę AKORDEONISTY. Nagroda jurora ks. Romana Tomaszczuka.

 9. Wiktoria Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za rolę MARYJI

 10. Konrad Kluza z parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Świdnicy za rolę BELZEBUBA

 11. Filip Kmera ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie za rolę UŁANA.

 12. Nikola Aftyka ze Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę ANIOŁKA

 13. Izabela Zielińska ze Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę KUBY

 14. Grzegorz Gałecki z Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy za rolę KRZYSIA

 15. Lucyna Piątkowska z Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor za rolę Gerdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *